Βόλεϊ: ”Αυτοκρατορική” ρεβάνς και προβάδισμα πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό

Ούτε τα νερά που έσταζαν από την οροφή του κλειστού του Αγίου Θωμά, λόγω της υπερβολικά έντονης βροχόπτωσης, δεν ήταν δυνατόν να σταματήσουν τον Παναθηναϊκό, που έδειξε την δυναμική του επικρατώντας με 3-1 (25-22, 21-25, 25-21, 25-13) σετ του Φοίνικα Σύρου και διατρανώνοντας παράλληλα την έντονη επιθυμία του για την πρώτη του συμμετοχή σε τελικό Λιγκ Καπ στην ιστορία του.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει δυο φορές μια μικρή διαφορά στο πρώτο σετ, ωστόσο την απώλεσε ισάριθμες φορές χάνοντας την συγκέντρωσή του. Στο κρίσιμο σημείο του σετ όμως, ήταν αυτός που είχε το καθαρό μυαλό και με τους Στάροβιτς και Ρανγκέλ να τον οδηγούν εξασφάλισε, έστω και δύσκολα, το πρώτο σετ με 25-22.

Πόντο πόντο πήγαινε το δεύτερο σετ. Οι ”πράσινοι” είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στα μέσα του σετ με τους συνεχόμενους πόντους του Πελεκούδα, ωστόσο όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, αλλά είδαν τον Φοίνικα στους τελευταίους πόντους να είναι πολύ ψύχραιμος και να είναι αυτός που τελικά καθάρισε το σετ, χάρη κυρίως στον Ζίγκα Στερν, που τα έκανε όλα (21-25).

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν επίσης πόντο πόντο, μέχρι που η Σύρος έκανε στο 11-13 το +2, το οποίος όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει για πολύ, με τους ‘’πράσινους’’ να παίρνουν το προβάδισμα από το 19-18 και έπειτα με όπλο τους την καλή επίθεση. Μετά την διακοπή που υπήρξε στο 20-19, το Τριφύλλι πήρε μπρος και καθάρισε το τρίτο σετ 25-21.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Το Τριφύλλι πέρασε σαν ‘’λαίλαπα’’ πάνω από τον Φοίνικα, που δεν μπορούσε με τίποτα αντισταθεί. Με ξεκίνημα στο 8-1 και ένα Λούκα Ρανγκέλ να ‘’φωτιές’’ το μέλλον του σετ ήταν προδιαγεγραμμένο πριν καλά καλά ξεκινήσει. Η τρίτη και μεγαλύτερη σε διάρκεια διακοπή για το νερό της βροχής, που περνούσε από την οροφή, και η γκρίνια του Παβλίσεβιτς για την κατάσταση (είδε κίτρινη κάρτα), απλώς επιμήκυνε σε διάρκεια το τελευταίο μέρος του αγώνα. Το τελικό σκορ του σετ ήταν 24-13 για τους ”πράσινους”.

Έτσι, το Τριφύλλι πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στην Σύρο (04/12, 19:00), αφού τώρα θα πρέπει ο Φοίνικας να επικρατήσει με 3-0 σετ για να πάρει εκείνος την πρόκριση ή με 3-1 και να κριθεί η πρόκριση στο χρυσό σετ.