Βόλεϊ Γυναικών: Αθηναϊκό ντέρμπι στο Μαρούσι για τα “Φίνα Κορίτσια”!

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την ΑΕΚ (11/02, 21:15), για την 16η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ένα παιχνίδι που είναι αρκετά κρίσιμο για το πλασάρισμα των δύο ομάδων στα πλέι οφ.

Οι Πράσινες προέρχονται από την εκτός έδρας νίκη επί του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ, στην οποία κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς παρά την σημαντική απουσία της Πέννυ Ρόγκα, η οποία θα λείψει για κάτι παραπάνω από 20 μέρες – ακόμη – από την ενεργό δράση. Το Τριφύλλι βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς και με ενδεχόμενο τρίποντο, θα προσπεράσει την ΑΕΚ που είναι δεύτερη με έναν βαθμό παραπάνω.

Στον αντίποδα, η “Ένωση”, την προηγούμενη αγωνιστική, επικράτησε εύκολα 3-0 σετ του Ζηρίνειου και συνέχισε το νικηφόρο σερί που έχει χτίσει. Οι “κιτρινόμαυρες” έχουν μία σταθερή εικόνα τη φετινή σεζόν και μετά από 15 αγωνιστικές, βρίσκονται στην δεύτερη θέση της κατάταξης με 37 βαθμούς, την ώρα που έχουν μόλις μία ήττα.

Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα “ξίφη” τους στον πρώτο γύρο με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ και πλέον τα “Φίνα Κορίτσια” έχουν την ευκαιρία για μία άτυπη… ρεβάνς μετά την ήττα στο πρώτο ματς.