Βόλεϊ Γυναικών: Νίκη στη Θεσσαλονίκη για τα “φίνα κορίτσια”

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και κέρδισε την ομάδα των γυναικών του Άρη με 1-3 σετ, στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Το Τριφύλλι δεν σταμάτησε την προσπάθεια του, κατά την διάρκεια του αγώνα, και πήρε μία ακόμα νίκη έχοντας μέχρι τώρα 4 νίκες και 2 ήττες στην διοργάνωση.

Στο 1ο σετ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έδειξε από τον πρώτο κιόλας πόντο πως θα δώσει τον καλύτερό του εαυτό σε αυτόν τον αγώνα. Τα “φίνα κορίτσια κατάφεραν και κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ (19-25) και κάνοντας το 0-1.

Στο 2ο ενώ ξεκίνησαν δυναμικά, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως δεν σταμάτησαν να παλεύουν. Στους τελευταίους πόντους τους σετ κατάφεραν και “πήραν” κεφάλι κάνοντας την ανατροπή με τα σετ να είναι 0-2 (22-25).

Το 3ο σετ της αναμέτρησης μετατράπηκε σε ντέρμπι, αφού και οι 2 ομάδες έδειξαν πως δεν θα τα παρατήσουν εύκολα. Τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Άρης έφερναν το παιχνίδι σε ισοπαλία, χωρίς να υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο φαβορί. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ενώ η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να το γυρίσει κάνοντας το 24-24, όμως έχασε το τρίτο σετ (26-24).

Στο 4ο και τελευταίο σετ τα “φίνα κορίτσια” βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ δείχνοντας πως δεν θα τα καταφέρουν. Κατά την διάρκεια όμως κατάφερε και έκανε την μεγάλη ανατροπή και με ένα σερί πόντων γύρισε το παιχνίδι (22-25).

Τα σετ του αγώνα: 19-25, 22-25, 26-24, 22-25