Volley League Γυναικών: Για το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά τα “Φίνα Κορίτσια”

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού φιλοξενείται από την Θέτιδα (08/04, 19:45) στη Βούλα για την πρώτη αναμέτρηση των προημιτελικών των πλέι οφ της Volley League Γυναικών.

Οι Πράσινες προέρχονται από τη νίκη επί του Άρη (1-3 σετ) στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, στο οποίο τερμάτισαν στην τρίτη θέση με 52 βαθμούς.  Από την άλλη, η Θέτιδα προέρχεται από την ήττα με 3-0 σετ από το Μαρκόπουλο και τερμάτισε έκτη με 33 βαθμούς.

Η ρεβάνς των προημιτελικών θα λάβει χώρα στο Μαρούσι τη Μεγάλη Τετάρτη (12/04, 16:00). Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες δύο φορές τη φετινή σεζόν, με τα “Φίνα Κορίτσια” να παίρνουν δύο καθαρές νίκες με 3-0 σετ.

Η πρόκριση θα κριθεί στις δύο νίκες. Σε περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του δεύτερου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.