Volley League: H σημαντική βοήθεια της τεχνολογίας στη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Volley League, καθώς οι “πράσινοι” επικράτησαν του Ολυμπιακού με 3-1 σετ μέσα στο Ρέντη. Έτσι ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου.

Κι όμως το τελικό αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι εντελώς διαφορετικό αν δεν υπήρχε το video challenge, το οποίο αποδείχθηκε σωτήριο για το “τριφύλλι”. Και αυτό γιατί στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης, τρεις πόντοι δόθηκαν λανθασμένα στους “ερυθρόλευκους”, με τον προπονητή του Παναθηναϊκού Δημήτρη Ανδρεόπουλο, να ζητάει ύστερα από προτροπή των παικτών του την βοήθεια της τεχνολογίας,. Το αποτέλεσμα αυτού, ήταν όλοι τους να καταλήξουν στους “πράσινους”.

Το συγκεκριμένο στατιστικό έχει ιδιαίτερη σημασία, αν αναλογιστούμε πως το τελικό σκορ του τέταρτου σετ ήταν 21-25. Άραγε το “τριφύλλι” θα κατάφερνε να φύγει με καθαρό “τρίποντο” από το Ρέντη, αν στο χθεσινό ματς δεν υπήρχε το video challenge; Mιας και σε αυτή την ερώτηση δεν μπορεί να απαντήσει κανείς με σιγουριά, πάμε να θυμηθούμε τις τρεις περιπτώσεις.

Η πρώτη έλαβε χώρα  με το σκορ στο 8-13 υπέρ των φιλοξενούμενων, όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε τέσσερις μπάλες σε επίθεση του Πρωτοψάλτη που έγινε μπροστά στα μάτια του και ενώ η φάση θα έπρεπε να συνεχιστεί κανονικά. Ωστόσο ο ακραίος του Παναθηναϊκού κατάλαβε αμέσως πως το αντίπαλο μπλοκ είχε βρει την μπάλα και ζήτησε από τον προπονητή του να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία, ώστε να δοθεί επανάληψη, μιας και η μπάλα δεν έπεσε ποτέ κάτω. Πράγματι αυτό ακριβώς συνέβη, με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει λίγο αργότερα το 7-14.

H συνέχεια δόθηκε με το σκορ στο 9-14, όταν ο Ραννγκέλ επιτέθηκε σε πρώτο χρόνο. Το χτύπημά του βρήκε καθαρά στη γραμμή, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε πως η μπάλα κατέληξε άουτ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η τεχνολογία έδειξε τι ακριβώς συνέβη και ο πόντος κατέληξε όπως έπρεπε στους φιλοξενούμενους για το 9-15.

Τέλος με το σκορ στο 14-18, ο Θανάσης Πρωτοψάλτης επιτέθηκε ξανά από τα άκρα, σε μία ακόμα φάση που εκτυλίχτηκε μπροστά στα μάτια του διαιτητή. Τι και αν η μπάλα βρήκε καθαρά στο μπλοκ του Ολυμπιακού (άρα έπρεπε να δοθεί μπλοκ άουτ); Ο άρχοντας της αναμέτρησης υπέδειξε άουτ (δίνοντας τον πόντο στους “ερυθρόλευκους”), ενώ η τεχνολογία αποκατέστησε στη συνέχεια για τρίτη φορά την τάξη. Με αυτό τον τρόπο έγινε το 14-19 αντί για το 15-18.