Volley League: Να επιστρέψουν στις… εγχώριες νίκες οι πρωταθλητές

Μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού για τα ημιτελικά του Challenge Cup, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Άθλο Ορεστιάδας (11/02, 18:00) στο Μαρούσι για τη 14η αγωνιστική της Volley League, με στόχο την επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι Πράσινοι, όσον αφορά τα ματς πρωταθλήματος, προέρχονται από την ήττα με 3-0 σετ από τον Φοίνικα στην Σύρο, στην οποία παρατάχθηκαν χωρίς τον Κόβαρ αλλά και τον Ερνάντες. Αυτό το αποτέλεσμα “έριξε” το Τριφύλλι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να έχει 27 βαθμούς, όντας τρεις πίσω από το δεύτερο ΠΑΟΚ και στο -11 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (έχει ματς περισσότερο).

Στην αντίπερα όχθη, ο Άθλος προέρχεται από εντός έδρας ήττα με 3-2 σετ με τον Πήγασο Πολίχνης, μία ήττα που του στέρησε το δικαίωμα να βρεθεί στην έβδομη θέση που αποτελεί το υψηλότερο… σκαλί των πλέι άουτ. Η ομάδα της Ορεστιάδας είναι όγδοη στην κατάταξη με 12 βαθμούς και δείχνει πως δεν θα αποφύγει τα πλέι άουτ του πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός και Άθλος ήρθαν αντιμέτωποι στον πρώτο γύρο στην Ορεστιάδα, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να επικρατεί με 3-2 σετ, όμως να στερείται έναν βαθμό από τους γηπεδούχους.

Οι πρωταθλητές, πάντως έχουν στο μυαλό τους και το δεύτερο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του Challenge Cup που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (16/02, 19:00) και μένει να δούμε πως θα διαχειριστούν την αναμέτρηση με τον Άθλο.