Βόλος – Παναθηναϊκός 0-3: Ουφ με απίθανο Γερεμέγεφ!

Ο... ξεχασμένος από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, Aλεξάντερ Γερεμέγεφ, ήταν αυτός που έδωσε την επιθετική λύση στον Παναθηναϊκό και οδήγησε τους Πράσινους σε νίκη - ανάσα επί του Βόλου με 3-0.

Ο… ξεχασμένος από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, Aλεξάντερ Γερεμέγεφ, ήταν αυτός που έδωσε την επιθετική λύση στον Παναθηναϊκό και με δύο γκολ στον Πανθεσσαλικό Στάδιο οδήγησε τους Πράσινους σε νίκη – ανάσα επί του Βόλου με 3-0.

Προβληματική η εικόνα των Πράσινων στο πρώτο ημίχρονο και προβλέψιμη η επιθετική ανάπτυξη, όλα άλλαξαν με την παρουσία του Γερεμέγεφ στο γήπεδο, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα και “άγγιξε” το χατ τρικ!

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

“Πιστός” στο 1-4-3-3 έμεινε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς και στο παιχνίδι του Πανθεσσαλικού Σταδίου.

Ο Γιούρι Λοντίγκιν υπερασπίστηκε την εστία του Παναθηναϊκού, στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Αράο, Σχένκεφελντ (στόπερ), Κώτσιρας (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Βιλένα, Μπερνάρ και στην επίθεση οι Παλάσιος (δεξιά), Μαντσίνι (αριστερά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Το σόου του Γερεμέγεφ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο

Με σουτ του Μλαντένοβιτς μέσα από την περιοχή απείλησε ο Παναθηναϊκός στο 15ο λεπτό τον Βόλο στην πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

Στο 21ο λεπτό και μετά από ατομική ενέργεια και γύρισμα του Ιωαννίδη στην περιοχή, ο Παλάσιος δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Βόλου.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 43ο λεπτό, ο Μωραΐτης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Λοντίγκιν.

Οι Πράσινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ιωαννίδης πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ!

Στο 61ο λεπτό Ιωαννίδης έκανε τη μακρινή πάσα για τον Γερεμέγεφ και ο Σουηδός επιθετικός στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα και μετά από υπέροχη ενέργεια, έκανε το πλασέ και άνοιξε το σκορ στον Βόλο!

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα του Παναθηναϊκού. Στο 66ο λεπτό ο Μπερνάρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Αράο κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά σκόραρε το δεύτερο τέρμα των Πράσινων στο ματς.

Ο απίθανος Γερεμέγεφ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο Πανθεσσαλικό και “κλείδωσε” τη νίκη για το Τριφύλλι.

Στο 73ο λεπτό ο Σουηδός έκανε το ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Βόλου και βρέθηκε στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 3-0 των Πράσινων!

Ο Παλάσιος στο 85ο λεπτό έκλεψε τη μπάλα από τον Ασλανίδη και πάσαρε στον Γερεμέγεφ, ο οποίος από το ένα μέτρο έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει χατ τρικ!

Βόλος – Παναθηναϊκός 0-3

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης

Βοηθοί Διαιτητές: Λάζαρος Δημητριάδης, Ιορδάνης Απτόσογλου
4ος Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας

Σκόρερ: 64′, 73′ Γερεμέγεφ, 66′ Αράο
Κίτρινες κάρτες: 51′ Γκλάβτσιτς – 33′ Μπερνάρ, 44′ Βιλένα
Κόκκινη κάρτα:

Βόλος (Λόπεθ): Κόστιτς, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Σιέλης (68′ Κορνέ), Μύγας, Τσοκάνης (64′ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς, Άλχο, Κόμπα (67′ Ντέλετιτς), Γκαρσία, Μωραΐτης (74′ Μπερτόλιο)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Μλαντένοβιτς, Αράο, Σχένκεφελντ (82′ Γεντβάι), Κώτσιρας, Πέρεθ (62′ Γερεμέγεφ), Βιλένα (82′ Τσόκαϊ), Μπερνάρ΄(73′ Κλάινεσλαχ), Μαντσίνι (62′ Ζέκα), Παλάσιος, Ιωαννίδης