Βόλος – Παναθηναϊκός 0-0: «Σβηστή» πρόκριση στους «8»

Με το εισιτήριο της πρόκρισης για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας έφυγε ο Παναθηναϊκός από τον Βόλο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με την τοπική ομάδα και με τη νίκη του (2-1) στη Λεωφόρο έκανε το επόμενο βήμα στη διοργάνωση.

Του Νίκου Τζουάννη

Οι «Πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι, δεν εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους πρώτο ημίχρονο και στις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν στο ματς, ωστόσο μένει η πρόκριση για το Τριφύλλι που συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας και αποχαιρετά με… χαμόγελο το 2022.

Φορτσάτος στο Βόλο

Οι Πράσινοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 3ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ. Ο Βιγιαφάνιες έκανε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Κότνικ σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αϊτόρ έκανε τη σέντρα, ο Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας του Βόλου μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 7ο λεπτό, ο Κότνικ πρόλαβε τον Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 16′ ο Πέρεθ έκανε το σουτ, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Στο 20′ ο Χατζηγιοβάνης έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια και το σουτ για να στείλει τη μπάλα άουτ, ενώ στο 27′ ο Βέλεθ σκόραρε με κεφαλιά, ωστόσο υποδείχθηκε – σωστά – ως οφσάιντ.

Και πάλι ο Χατζηγιοβάνης στο 35′ απείλησε τον Βόλο με σουτ, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Τριφύλλι να κυριαρχεί στο γήπεδο και να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο ματς.

Έπεσε ο ρυθμός

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο και οι φάσεις έβγαιναν με το… σταγονόμετρο! Οι Πράσινοι προσπάθησαν κυρίως από τις πτέρυγες να κάνουν τη… ζημιά στους Βολιώτες, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στο δικό τους μισό γήπεδο και δεν άφησαν χώρους.

Στο 70′ ο Αϊτόρ έκανε το γύρισμα για τον Μαουρίσιο που είχε τρυπώσει στη μικρή περιοχή του Βόλου, οι γηπεδούχοι έδιωξαν την τελευταία στιγμή τη μπάλα, προτού ο Βραζιιλιάνος προλάβει να κάνει το σουτ.

Στο 80′ ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκρίλο ανέτρεψε τον Παλάσιος σε κόντρα επίθεση του Παναθηναϊκού και είδε την κόκκινη κάρτα.

Οι Πράσινοι έφτασαν μια… ανάσα από το γκολ στο 82ο λεπτό με τον Μακέντα. Ο Ιταλός επιθετικός πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και από εξαιρετική θέση αστόχησε απελπιστικά!

Δοκάρι είχε ο Παναθηναϊκός στο 84′! Ο Αϊτόρ έκανε εξαιρετική πάσα στον Μαουρίσιο και ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Πάτρας (Μακεδονίας), 4ος: Βρέσκας (Πιερίας), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Μεϊντάνας (Αχαϊας).

Bόλος (Κώστας Μπράτσος): Κόντικ, Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Ρεγκατίν, Τσοκάνης (54′ Ορόζ), Σοάρες (78′ Ροσέρο), Φερνάντες, Μπαριέντος (72′ Νίνης), Μπαρτόλο, Φαν Φεερτ

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σάντσες, Βέλεθ, Σχένκεφελντ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (87′ Βιτάλ), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (75′ Παλάσιος), Αιτόρ (87′ Λουντκβιστ), Μακέντα (87′ Ιωαννίδης).