Ξέμεινε από δυνάμεις, ιδέες, σωστή διαιτησία, στην ήττα με 1-0 από τον «αιώνιο»

Ο Παναθηναϊκός έχασε το πρώτο του ντέρμπι στο πρωτάθλημα. Πάλεψε στα ίσα για ένα ημίχρονο κόντρα στον Ολυμπιακό, που έδειξε να θέλει περισσότερο το ντέρμπι, όμως ηττήθηκε τελικά με 1-0 στο Καραϊσκάκης.

Οι «πράσινοι» μετά από ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο, κατέβασαν άνευ λόγου ταχύτητα στην επανάληψη , ξέμειναν επιθετικά από επιλογές και τελικά έφυγαν από το ντέρμπι χωρίς βαθμούς. Κρίμα γιατί θα μπορούσαν να έχουν βρει δίχτυα σε κλασικές ευκαιρίες αλλά και να πάρουν ένα πεντακάθαρο πέναλτι πάνω στον Μακέντα.

Τo ΜATΣ:

To χειμωνιάτικο ψυχρό σκηνικό στο κενό Καραισκάκης πραγματικά υπνώτιζε. Θύμισε περισσότερο ένα ραντεβού Ολυμπιακού – Παναθηναϊκού σε πρωτάθλημα νέων, με λιγοστούς γονείς παιδιών να φωνάζουν ενίοτε στην εξέδρα, παρά αγώνα της super League.

Στο χόρτο όμως – ανεξάρτητα από τις συνθήκες – είχαμε τη διεξαγωγή ενός ντέρμπι με τα όλα του, με τον γηπεδούχο να καίγεται βαθμολογικά και τον Παναθηναϊκό να παίζει – βασικά – για τη φανέλα και τη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός έκανε αισθητή την παρουσία του , στο πρώτο δεκάλεπτο , με μια στημένη μπάλα που πέρασε ανεκμετάλλευτη από κακή εκτέλεση του Βαλμπουενά και στο…καπάκι χλιαρό σουτ του Μπουχαλάκη στον άξονα, που πέρασε άουτ.

Ο φιλοξενούμενος απάντησε και έκοψε το…αίμα των γηπεδούχων, με το Ζαχιντ να πλαγιοκοπεί από το δεξί φτερό, όμως σε επικίνδυνο γύρισμα του ουδείς πράσινος δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας να την σπρώξει στα δύχτια . Η φάση είχε αγωνία καθώς ο Γκεστρανιους τσέκαρε το VΑR, ώστε να καταλήξει εν τέλει, ό,τι δεν υπήρξε πέναλτι πάνω στον Μπουζούκη.

Το άστοχο σουτ του Καμαρά ήταν απλά μια διαδικαστική φάση ενώ στο 19 το άγαρμπο μαρκάρισμα του Χατζηγιοαβάννη στον Βαλμπουενά, δικαίως έφερε την κίτρινη κάρτα στον νεαρό άσο του Παναθηναϊκού.

Στο 22ο λεπτό του αγώνα οι τελικές ήταν 5-0 υπέρ του Ολυμπιακού κι ενώ οι δύο ομάδες έβγαζαν νευρικότητα στην κυκλοφορία της μπάλας, έχτισαν φάσεις… Ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση βολής δις, μέσα σε 3 λεπτά… Μέσα δεξιά σούταρε αλλά νικήθηκε από τον Διούδη και στο 25 νικήθηκε κυρίως από τον εαυτό του… απέναντι στο Διούδη. Ολομόναχος έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά σαν σε προπόνηση, πετώντας μια καλή φάση.

Η καλύτερη όμως στιγμή του ματς – σε εκείνο το διάστημα – μάλλον ήταν «πράσινη». Εξαιρετική συνεργασία των φιλοξενούμενων έφερε εντελώς αμαρκάριστο το Δώνη, στο ύψος του πέναλτι, όπου το πλασέ του – ουσιαστικά – έγλυψε την εστία των Πειραιωτών, σε μια εξαιρετική στιγμή για τον Παναθηναϊκό που ξεθάρρεψε και άρχισε να παίρνει τα ηνία στην κυκλοφορία της μπάλας…

Oι Πειραιώτες προβλημάτιζαν με την κακή κυκλοφορία της μπάλας και το μέτριο επιθετικό τρανζίσιον τους. Ωστόσο εξισορρόπησαν στη συνέχεια μέχρι το πέσιμο της αυλαίας στο 45λεπτο. Kατάφεραν μεν να χρεώσουν με κίτρινη τον Ινσούα (σωστά για φάουλ στον Βαλμπουενά) και να απειλήσουν σε κόρνερ με τον Σεμέδο, την κεφαλιά του οποίου μπλόκαρε ο Διούδης στην αριστερή του γωνία.

Αλλά από την άλλη και να χρεωθούν κάρτα στον Ελαμπντελαουί (επίσης σωστή από τον Γκεστράνιους) ενώ τα χρειάστηκαν όταν σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, ο Γιόχανσον νικήθηκε από τον Σα που εξουδετέρωσε τη φάση με υπερένταση.

Δίκαιo 0-0 αγωνιστικά από τη μια στο πρώτο μέρος, λάθος η φάση που δεν πήραν πέναλτι οι πράσινοι , σε ματς που είχε ρυθμό και έναν Παναθηναϊκό να έχει απωλέσει δυο συν μια (τετ α τετ και πλαγιοκόπηση Ζαχίντ) σημαντικότατες στιγμές για να προηγηθεί!

ΕΧΑΣΕ… ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΕΣΒΥΣΕ Η ΜΗΧΑΝΗ

Στην επανάληψη επιστρατεύτηκε ο Μπενζιά από τον Μαρτίνς αντί του Μασούρα. Όπως και στο Α ημίχρονο ο Γκεστράνιους τσέκαρε το βίντεο στο ξεκίνημα για να διαπιστώσει ότι το καθαρό πάτημα στο πόδι του Μακέντα δεν είναι πέναλτι. Αυτή τη φορά έκανε λάθος. Ο Μπα τον πάτησε δεν τον άφησε να κλωτσήσει την μπάλα, ορισμός πέναλτι. Τo ντέρμπι συνεχίστηκε…

O νεοεισελθόντας Μπενζιά δοκίμασε δίχως αποτέλεσμα το πόδι του και μετά χάθηκε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Ο Ελ Αραμπί στο 62 έβγαλε μόνο του τον Χριστοδουλόπουλο που…ψάρωσε από την έξοδο του Διούδη και κρύος (μόλις είχε περάσει στο ματς) και αστόχησε σε μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Μαρτίνς.

Ο Ολυμπιακός πατούσε καλά στο γήπεδο, σίγουρα καλύτερα από τον Παναθηναϊκό επιθετικά και στο 64 δεν εκμεταλλεύτηκε ακόμη μια καλή στιγμή όταν το φάουλ του Βαλμπουενά κατέληξε στις εξέδρες. Ακολούθησε και κίτρινη στον Πούγγουρα, σε φάση αναίμακτη για το τριφύλλι.

Η πίεση δεν απέφερε καρπούς για τον Ολυμπιακό , ανάγκασε όμως τον Δώνη να κάνει κίνηση για την ουσία και την τακτική. Ο Μπουζούκης δεκάρι, πάντα σε 4-2-3-1, δεξιά ο Μπεκ, αντί του κουρασμένου Ζαχίντ. Το τρικ όμως, δεν πρόλαβε να πιάσει.

ΤΟ ΑΝΑΙΜΙΚΟ 1-0

Ο Eλ Αραμπί στο 74 μετά από εξαιρετικό γέμισμα από τα δεξιά (Βαλμπουενά) με σουτ στην κίνηση εκτέλεσε το Διούδη από κοντά. 1-0 για τους σε γηπεδούχους που λυτρώθηκαν αλλά και δικαιώθηκαν. Εψαξαν περισσότερο το γκολ είναι αλήθεια και μοιραία το βρήκαν αφού οι «πράσινοι» κάθισαν σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και έδωσαν μέτρα στον αντίπαλο.

Τo pressing χαλάρωσε, τα χαφ δεν κρατούσαν μπάλα πλέον. Επιθετικά ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να χτίσει επιθέσεις και το πλήρωσε ακριβά. Ο Ολυμπιακός βρήκε και τα έκανε… Άγγιξε μάλιστα το 2-0 αλλά ο Διούδης κατέβασε ρολά σε ωραία προσπάθεια του Ομάρ, ακόμη καλύτερη κάθετη του Χριστοδουλόπουλου.

Στη πεντάλεπτη καθυστέρηση ο Παναθηναϊκός θα έπαιζε τα ρέστα του…Ούτε η είσοδος του Καμπετσή όμως στη θέση του Δώνη μπόρεσε να αλλάξει το ρου του ματς… Με 5 τελικές έναντι 13 και απλά μοιρασμένη κατοχή μπάλας, το ρίσκο ήταν μεγάλο. Το τριφύλλι ηττήθηκε και συνεχίζει.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (60’ Χριστοδουλόπουλος), Βαλμπουενά (90’+5΄ Κούτρης), Μασούρας (46’ Μπενζιά), Ελ Αραμπί

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (83’ Καμπετσής), Μπουζούκης, Ζαχίντ (71’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης (78’ Περέα), Μακέντα