Υποτάχθηκε στη Βασίλισσα

Το έργο του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν εξαρχής δύσκολο και κατά τη διάρκεια του αγώνα, το εμπόδιο της Ρεάλ γινόταν… ανυπέρβλητο. Οι “πράσινοι” πάλεψαν αρκετά, αλλά τελικά υποτάχθηκαν στου Ισπανούς με 75-87, δείχνοντας για μία ακόμη μία φορά την αδυναμία στα ριμπάουντ, καθώς οι Μαδριλένοι είχαν 37 ριμάουντ, με 16 επιθετικά.

Οι Καλάθης και Φριντέτ με 19 και 18 πόντους προσπάθησαν στο σκοράρισμα, αλλά το πρόβλημα ήταν στην άμυνα. Διψήφιοι ήταν και οι Παπαπέτρου (11π) και Παπαγιάννη (10π).

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Ρεάλ και στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7), παίζοντας και up tempo από πολύ νωρίς, με την επίθεση να πρωταγωνιστεί.

Όμως οι “πράσινοι” κατάφεραν να προηγηθούν με 16-11 στο 5’, έχοντας τον Φριντέτ σε μεγάλη μέρα (8π.), μιας και εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο το match up του Καμπάτσο. Όμως τρία σερί τρίποντα από τους Ράντολφ και Λαπροβίτολα, έδωσαν το προβάδισμα στους Ισπανούς (18-20) στο 8’ και οι αλλαγές του Πιτίνο (πλην Μήτογλου) δε βοήθησαν και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 18-22, με τη Ρεάλ να τρέχει ένα επιμέρους 11-2.

Ο Τζόνσον, με την έναρξη της 2ης περιόδου, “ξεκόλλησε” το Τριφύλλι (23-25 στο 12’) και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά. Όμως οι Μαδριλένοι έβρισκαν λύσεις από το τρίποντο και ο Τόμπκινς έκανε το 27-33 με κάρφωμα.

Ο μόνος που προσπαθούσε στην επίθεση ήταν ο Φριντέτ (13π.) και κρατούσε το Τριφύλλι στο παιχνίδι (30-33), αλλά οι πλουραλισμός της Βασίλισσας στην επίθεση ήταν “ανίκητος”. Ήταν ενδεικτικό πως είχαν σκορ οι 9 παίκτες που είχε χρησιμοποιήσει και έτσι το ημίχρονο έληξε με τη Ρεάλ να έχει δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας (34-44).

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να παίξει άμυνα, αλλά στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου δε συνέβη. Στο 22’ οι Ισπανοί ξέφυγαν με 13 (39-52) και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα. Οι “πράσινοι” συνέχιζαν να είναι άστοχοι (15/41 και 37%) στα εντός πεδίας και η πλάστιγγα είχε γύρει στη Ρεάλ από νωρίς.

Μάλιστα η διαφορά έπαιρνε την… ανιούσα (42-59) στο 25’, αλλά εκεί ανέλαβε ο Καλάθης, ο οποίος ναι μεν ήταν άστοχος από τα 6.75 (0/6 τριπ.), αλλά κατάφερε με προσωπικές προσπάθειες να ρίξει το σκορ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη και τον Παπαγιάννη (50-62) στο 28’.

Όμως οι Μαδριλένοι είχαν άμεσες… απαντήσεις και δεν επέτρεπαν στο Εξάστερο να δημιουργήσει σερί. Όμως ένα 5-0 του Τριφυλλιού, στο τελευταίο λεπτό, έδωσε μια μεγάλη ώθηση και μετά από πολύ ώρα το σκορ έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο (58-66) με τη λήξη της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός καλούταν να κάνει μια μεγάλη υπέρβαση σε άμυνα και επίθεση, αλλά η Ρεάλ είχε συνεχώς λύσεις. Στο 33’ οι “πράσινοι” ήταν στο -11 (63-74) και πολύ δύσκολα θα άλλαζε η κατάσταση. Τα ριμπάουντ συνέχιζε να είναι η μεγάλη… πληγή (16 επιθετικά η Βασίλισσα) και έτσι κρατούσαν με ευκολία το προβάδισμα με 68-81 στο 37′.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Τριφύλλι να υποστεί την 2η σερί του ήττα (και 7η συνολικά) στη διοργάνωση με 75-87 από τη Ρεάλ και πλέον τα πράγματα, για την εξάδα, έγιναν πολύ δύσκολα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-44, 58-66, 75-87

Παναθηναϊκός: Τόμας 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ράις 3 (1/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 18 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 19 (6/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάιλι, Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 12 (2), Ράντολφ 22 (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρούντι 3 (1/6 σουτ), Καμπάσο 6 (0/6 τρίπονταμ 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαπροβίτολα 7 (2), Ντεκ 2 (1/4 σουτ), Γκαρούμπα, Ταβάρες 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα), Μίκι 3, Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 10 (2)