Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 76-69: Έλεος, δεν είναι εικόνα ομάδας αυτή!

Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός γι ακόμα μία φορά, χάνοντας από τη Ζαλγκίρις με 76-69 στο Κάουνας, με τους Λιθουανούς να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη τη φετινή διοργάνωση μετά από 9 συνεχόμενες ήττες!

Το Τριφύλλι “έπεσε” πλέον στο 2-8 και έχει μπροστά του το παιχνίδι κόντρα στην Μπάγερν στο Μόναχο την Πέμπτη (18/11), όπου καλείται να δείξει άμεσα αντίδραση, λίγες μέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Πρώτος σκόρερ και μοναδικό που διασώθηκε από το “ναυάγιο” των Πράσινων ήταν ο Ντάριλ Μέικον, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόνντους, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει 10 με 2/13 σουτ εντός πεδιάς, αλλά να παραμένει στο παρκέ για 36:31 λεπτά.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Μπήκε με ενέργεια, αλλά… “κόλλησε”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου, με το Τριφύλλι να παίρνει το προβάδισμα στην έναρξη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη, αφού οι Πράσινοι “κόλλησαν” στην επίθεση, δέχθηκαν εύκολους πόντους στην άμυνα και επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να πάρει διαφορά.

Οι παίκτες του Πρίφτη προηγήθηκαν με 0-4 στο 2′, με τους Λιθουανούς να “τρέχουν” ένα σερί 9-0 και να διαμορφώνει το 9-4 στο 4′ και τον Παναθηναϊκό να απαντάει με δικό του 5-0 και να ισοφαρίζει σε 9-9 στο 5′. Ο Μιλάκνις στη συνέχεια μπήκε στο ματς και έδωσε προβάδισμα με 14-9 στη Ζαλγκίρις στο 7′, ενώ στο 8′ οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 18-12, για να τους βρει το τέλος του δεκαλέπτου στο +8 (20-12).

Με μοναδική πηγή κινδύνου τον Μέικον και μόλις 2 ασίστ!

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε πρωταγωνιστή τον Μέικον, που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 11 πόντους και 2/2 τρίποντα, την ίδια στιγμή που το Τριφύλλι είχε μόλις 2 στα πρώτα 20 λεπτά, κάτι που αποτύπωνε πλήρως την έλλειψη δημιουργίας των Πράσινων, που είχαν ήδη υποπέσει σε 7 λάθη.

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 23-14 στο 12′, με την ομάδα του Ζντοβτς να φτάνει στο 15′ στο +14 (34-20), με τον Μέικον να παίζει ουσιαστικά μόνος του κόντρα στους Λιθοθυανούς και να μειώνει σε 34-28, χάρη σε τρίποντο και φάουλ, βάζοντας τον Παναθηναϊκό προσωρινά και πάλι στο ματς, με τη Ζαλγκίρις να είναι μπροστά με 43-37 στο τέλος του ημιχρόνου.

Δεν μπορούσε να πλησιάσει με τίποτα!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου να πλησιάσει στο σκορ, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση και τα πολλά “κενά” στην άμυνα δεν επέτρεψαν στο Τριφύλλι να βρεθεί σε απόσταση βολής. Αντίθετα οι Λιθουανοί έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Πράσινους να μειώνουν στο τέλος.

Σχεδόν όλη η περίοδο κινήθηκε με τη διαφορά ανάμεσα στους 6 και 9 πόντους. Στο 23′ η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 53-45, με τους Λιθουανούς να πιάνουν το +10 (58-48) στο 27′, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει το Τριφύλλι στο -8 (60-52).

Μία από τα ίδια!

Ο Παναθηναϊκός έκανε την τελευταία προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Τριφύλλι να φτάνει στο – 2 στο 37′, αλλά στη συνέχεια να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο σε άμυνα και επίθεση, επιτρέποντας στην ομάδα της Κάουνας να πάρει την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Το Τριφύλλι μείωσε σε 60-57 στο 32′, με τη Ζαλγκίρις να στέλνει το ματς στο +10 (67-57) στο 34′ και τον Παναθηναϊκό να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια με τον Μέικον, να μειώνει σε 67-65 στο 37′, αλλά τους Λιθουανούς να διαμορφώνουν το 72-65 στο 38′ και να τελειώνουν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69