ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 92-80: Αυτοκτονία… (vids)

Ένας αγνώριστος Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ρίξει στα “σκουπίδια” διαφορά 15 πόντων και να ηττηθεί από την ΑΕΚ με 92-80 στον δεύτερο ημιτελικό των play offs της Basket League. Την Κυριακή (23/5) το τρίτο ματς της σειράς, που πλέον βρίσκεται στο 1-1.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, ενώ άλλους 14 είχε ο Χάουαρντ Σαντ Ρος. Από 11 και 10 σημείωσαν οι Ντίνος Μήτογλου και Γιώργος Παπαγιάννης αντίστοιχα.

Έπαιξε άμυνα και “ξεκόλλησε” στην επίθεση

Την πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ κακός αμυντικά στα πρώτα 7 λεπτά, με τους Πράσινους να αδυνατούν να σταματήσουν την επιθετική πολυφωνία της ΑΕΚ, που βρήκε πόντους από 8 (!) διαφορετικούς παίκτες. Το Τριφύλλι ωστόσο βρήκε λύσεις από τον πάγκο, “έσφιξε” την άμυνά του και σκόραρε.

Η Ένωση προηγήθηκε γρήγορα στο 3′ με 7-4, όμως ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 9-10 στο 4′. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις κακές άμυνες των Πράσινων και πήρε διαφορά 7 πόντων (19-12) στο 7′, με το Τριφύλλι να βρίσκει λύσεις από τον πάγκο και να “τρέχει” σερί 12-0 και να προηγείται με 19-24, για λήξη το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 22-26.

Ο Παπαπέτρου έκανε τα πάντα

Στη δεύτερη περίοδο ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Παπαπέτρου. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έκανε τα πάντα πάνω στο παρκέ, πήρε το Τριφύλλι στην “πλάτη” του και άνοιξε τη διαφορά. Η Ένωση κατάφερε να κόψει τον ρυθμό των Πράσινων στα τελευταία λεπτά και να κλείσει την “ψαλίδα”.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 22-29 στο 12′ και 30-39 στο 16′, για να “τρέξει” στη συνέχεια ένα σερί 6-0 και να φέρει τη διαφορά στο +15 (30-45) στο 18′. Η ΑΕΚ όμως απάντησε με ένα δικό της επιμέρους 7-0 για να διαμορφώσει το 37-45 στο 20′ και το ημίχρονο να βρει το Τριφύλλι μπροστά με 39-47.

Δεν μπήκε ποτέ στο παρκέ

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, δεν εμφανίστηκε ουσιαστικά ποτέ στο παρκέ, με τους Πράσινους να κάνουν λάθη τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση και να επιτρέπουν στην ΑΕΚ όχι μόνο επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά να προηγηθεί κιόλας πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Ένωση μείωσε σε 44-47 στο 22′ και σε 47-49 στο 23′, με το Τριφύλλι να ξεφεύγει με 50-56 στο 26′, όμως να μην μπορεί να κρατήσει την υπέρ του διαφορά και την ΑΕΚ να πλησιάζει σε 56-58 στο 37′, για να προσπεράσει στο 28′ με 59-58 και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τον Παναθηναϊκός μπροστά με 64-65.

Τον “κατάπιε” το γήπεδο

Στην τέταρτη περίοδο το Τριφύλλι ήταν εμφανώς κατώτερο των προσδοκιών, έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πιστέψει πως μπορεί να πάρει τη νίκη, με την Ένωση να λέει και “ευχαριστώ”, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Η Ένωση προηγήθηκε με 74-68 στο 33′, με τους Πράσινους να μειώνουν στο πόντο (74-73) στο 34′. Ο Παναθηναϊκός ήταν αγνώριστος στο παρκέ και είδε την ΑΕΚ να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ με 79-73 στο 35′ και 85-75 στο 38′, με το παιχνίδι να έχει ήδη κριθεί, αφού οι Πράσινοι είχαν ήδη παραδώσει τα “όπλα”.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80