Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 54 -66: “Άλωσε ” το ΣΕΦ με Μήτογλου από άλλο πλανήτη

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία πολύ σπουδαία νίκη στο ΣΕΦ, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον μυθικό Ντίνο Μήτογλου  κέρδισε τον Ολυμπιακό με 54-66 και απέκτησε σαφές προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Basket League, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 4-0 και τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 3-1. Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν το ματς με τους Γκραντ, Γκάι, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, αφού ο Κάιλ Γκάι σημείωσε με τρίποντο το 3-0, ενώ στη συνέχεια οι ‘πράσινοι” απάντησαν με ένα δικό τους 6-0, στο 5-0 του Ολυμπιακού (Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε με φόλοου για το 5-9).

Στα υπόλοιπα λεπτά της πρώτης περιόδου οι άμυνες έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο, αφού οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν πολύ να βρουν σκορ στην επίθεση. Εν τέλει οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-9 χάρη σε εύστοχο σουτ τριών πόντων του Αιζάια Κάνααν, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 12-11 υπέρ των γηπεδούχων (ο Γκριγκόνις απάντησε με ένα “ράνερ”).

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες βρήκαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση και πήραν αρκετές λύσεις στο σετ παιχνίδι, με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεζ να σκοράρει για τρεις και να δίνει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Παρόλα αυτά η συνέχεια ανήκε στο σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα εκπληκτικό 15-4, με τον Μπραζντέκις να διαμορφώνει το 27-18!

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν κατόρθωσαν να μαζέψουν αρκετά τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 31-28 (υπέρ των γηπεδούχων). Οι τελευταίοι πόντοι της δεύτερης περιόδου ήρθαν με 2/2 βολές του Μήτογλου σε νεκρό χρόνο.

H τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Κάιλ Γκάι,  να ισοφαρίζει με σουτ τριών πόντων, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στο +4 με καλάθι του Κανάαν (37-33).

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μήτογλου, με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει στη συνέχεια 6 σερί πόντους και να δίνει το προβάδισμα στο “τριφύλλι” με 40-45 (με δύο τρίποντα αγωνιζόμενος σε θέση “5”).  Το τελευταίο καλάθι της τρίτης περιόδου ήρθε με τον Γκος να ευστοχεί πίσω από τα 6.75, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 43-45.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εγκλώβισε τον Ολυμπιακό με την άμυνα με αλλαγές που επέλεξε, καθώς και με την επιλογή του Αταμάν να χρησιμοποιήσει τον Ερνανγκόμεζ σε θέση “3”.

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν και πάλι με 5 πόντους χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Χουάντσο (45-50), ενώ λίγο αργότερα ο αρχηγός Κώστας Σλούκας διαμόρφωσε το 50-56!

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-58 με τον Κάνααν, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο προσωπικά καλάθια από τους Μήτογλου και Λεσόρ κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Koρυφαίος για το “τριφύλλι” ήταν αναμφίβολα ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Για την ακρίβεια πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους (6/11 δίποντα, 2/6 δίποντα, 2/2 βολές), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 4 τάπες σε 32:03.

Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Ματίας Λεσόρ, με τον Γάλλο “δυναμίτη” να τελειώνει το ματς με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 30:18. Στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς Γκος με 14 και Αιζάια Κάνααν με 11.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 45-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κάναν 11 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (2/7 σουτ), Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 6 (2/7 δίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκάι 11 (3/6 τρίποντα), Γκραντ 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 8 (4/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 4 (2/8 σουτ), Μήτογλου 20 (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ερνανγκόμεθ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/39 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 4/16 βολές, 46 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 7/9 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 8 λάθη