Άνετος και ωραίος

Εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά κενά του ΠΑΟΚ και με κορυφαίους τους Νέντοβιτς και Φόστερ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 114-80, στο δεύτερο φιλικό που έδωσαν οι “πράσινοι” στα Ιωάννινα. Το Τριφύλλι επέβαλε το ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς έκλεισε τις διόδους στην άμυνα βγήκε η ενέργεια στην επίθεση.

Το ματς

Με τους Τζάκσον, Φόστερ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη άρχισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ το φιλικό με τον ΠΑΟΚ και από πολύ νωρίς είχε τον έλεγχο του αγώνα. Ήταν χαρακτηριστικό πως στο 4′ το σκορ ήταν 13-2, ενώ λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε στο +16 (24-8). Παρόλα αυτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε στροφές και έτσι έκλεισε την περίοδο με 31-19.

Οι “ασπρόμαυροι” είχαν καλύτερο τέμπο στο ματς και στο 12′ έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (33-25), αλλά από κει και μετά το Τριφύλλι ανέβασε στροφές. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο έδωσε την ώθηση που έπρεπε και ο Δίπλαρος από τα 6.75 έγραψε το 50-31 στο 18′. Το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να κλείνει με το σκορ στο 59-38, όπου το διαμόρφωσε ο Μήτογλου.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ξεκίνησαν δυναμικά και στην 3η περίοδο και στο 24′ κρατούσαν τη διαφορά κοντά 20 πόντους (66-47). Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε συνεχώς απαντήσεις και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 81-60.

Από κει και μετά οι “πράσινοι” έπιασαν πολύ καλή απόδοση και στις δύο πλευρές του παρκέ και για πρώτη φορά το Τριφύλλι έφτασε στο +30 (90-60) στο 33′. Όμως μέσα σε δύο λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε άμεση αντίδραση.  Με ένα σερί 11-4 κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά (94-71), μιας και οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν νευρικότητα. Αυτό το γεγονός “αφύπνισε” τον Εξάστερο και στο 38′ έκανε το 105-76 με καλάθι του Παπαπέτρου. Έτσι οι Πρωταθλητές Ελλάδος επικράτησαν με 114-80 του “δικεφάλου του βορρά” στο δεύτερο σερί φιλικό του στα Ιωάννινα, δείχνοντας καλύτερος στην αμυντική λειτουργία.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 59-38, 81-60, 114-80