Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1: Ψυχή πρωταθλητή, στου Ρέντη για three-peat!

Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός νίκησε και στο κλειστό του Μετς τον Ολυμπιακό (3-1 σετ), ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών!

Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός νίκησε και στο κλειστό του Μετς τον Ολυμπιακό (3-1 σετ), ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών και στο πέμπτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί στου Ρέντη, θα επιχειρήσει να κατακτήσει το τρίτο διαδοχικό του πρωτάθλημα!

Οι Πράσινες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και κατάφεραν να φτάσουν σε μεγάλες διαφορές (19-11), αλλά και να ολοκληρώσουν το πρώτο σετ, στο +10 (25-15).

Στο δεύτερο σετ, το ματς ήταν πιο αμφίρροπο, με τις φιλοξενούμενες να βελτιώνουν την υποδοχή τους και το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Εν τέλει, το Τριφύλλι κατόρθωσε φτάσει στο 2-0, με 25-23.

Οι Πράσινες έφτασαν μία… ανάσα από τη νίκη με 3-0 σετ, αφού προηγούνταν με 24-22 στο τρίτο σετ. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Νέσιτς δέχτηκε ένα σερί 3-0 και είδε τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 2-1.

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός το έκανε στο τέταρτο. Το Τριφύλλι βρέθηκε στο -2 (18-20), όμως κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει τη νίκη.

Τα σετ:  25-15, 25-23, 23-25, 25-23.