“Ασημένιος” ο Γκαζώνης

Μια ακόμα επιτυχία για το Πέτρο Γκαζώνη και τον Παναθηναϊκό, καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας marathon 80 χλμ, που διεξήχθη στην ορεινή Ναυπακτία.

Ο αθλητής του τριφυλλιού έκανε μια εξαιρετική κούρσα και έμεινε  πίσω μόνο από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Περικλή Ηλία, ενώ άφησε στην Τρίτη θέση τον Θοδωρή Πετρίδη.

Ο Πέτρος Γκαζώνης είναι ένας αθλητής με πλούσιο βιογραφικό καθώς ήταν πρωταθλητής Ελλάδας στα αγωνίσματα ομαδικής καταδίωξης και ομαδικής χρονομέτρησης (‘07, ‘08, ‘09). Κυπελλούχος δρόμου και δεύτερος πανελληνιονίκης στο αγώνισμα δρόμου κατηγορίας εφήβων (‘08).

Επιπλέον, ήταν μέλος της εθνικής ομάδας πίστας στο αγώνισμα της ατομικής καταδίωξης με πανελλήνιο ρεκόρ για την κατηγορία εφήβων. Μέλος της εθνικής ομάδας δρόμου με συμμετοχές σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Τέλος, έχει ανέβει τρεις φορές στο βάθρο του πανελληνίου πρωταθλήματος madison (‘14, ‘15, ‘16),  ήταν έκτος στη γενική κατάταξη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου (‘15). Δεύτερος πανελληνιονίκης στο πρωτάθλημα team relay (‘15) και στο πρωτάθλημα marathon mtb (‘18) ενώ ήταν μέλος της Επαγγελματικής ομάδας worldofbike-etcetera