Αστέρας Βλαχιώτη – Παναθηναϊκός Β’ 3-1: Ήττα για το “Τριφύλλι” στη Λακωνία

Την ήττα γνώρισε η ομάδα του Παναθηναϊκού Β’ από τον Αστέρα Βλαχιώτη με 3-1 για την 24η αγωνιστική της Superleague 2 στο γήπεδο του Βλαχιώτη. Οι “Πράσινοι” προηγήθηκαν στο 3′ με γκολ του Αλμπάνη, αλλά όλα άλλαξαν στο 41′ όταν ο Νταμπίζας αποβλήθηκε σε πέναλτι που καταλογίστηκε, με τον Σοκολάροφ να ισοφαρίζει για τους Λάκωνες. Το τελικό 3-1 έγραψαν οι Μπούζας και Σιντορένκο.

Οι Πράσινοι πήραν το προβάδισμα με το… καλημέρα, όταν από γέμισμα του Μαρτίνη από αριστερά και λάθος εκτίμηση του Λάντσε, ο Αλμπάνης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 0-1 μόλις στο 3’. Ενώ είχαν μια ακόμα καλή στιγμή δύο λεπτά μετά, με την προώθηση του Τουρκοχωρίτη, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Ιωαννίδη, έπεσε στο έδαφος από την μονομαχία τους αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και πήραν την κατοχή σταδιακά, ενώ έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 10ο λεπτό, με το σουτ του Αναστασόπουλου μέσα από την περιοχή και δεξιά να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός Β δυσκολεύθηκε να κρατήσει την μπάλα και έκανε εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα ο Αστέρας να έχει μια ακόμα καλή στιγμή, με το σουτ του Σοκολάροβ στο 25ο λεπτό έξω από την μικρή περιοχή και τον Χριστογεώργο να αποκρούει με τα πόδια.

Όπως συνέβη και σε ένα σουτ του Αναστασόπουλου στο 35’, για να έρθει τελικά η υπόδειξη πέναλτι του διαιτητή Ρηγόπουλου σε μαρκάρισμα του Μαρτίνη στον Λεωνιδόπουλο στο 39’ και παράλληλα η αποβολή του Νταμπίζα με απευθείας κόκκινη κάρτα στην ίδια φάση και να αλλάξει τα δεδομένα. Καθώς η ομάδα της Λακωνίας ισοφάρισε χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Σοκολάροβ, στο 41ο λεπτό.

Παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα το Τριφύλλι προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να κλείσει τους χώρους και να ψάξει το γκολ σε κάποια αντεπίθεση. Στο 55ο λεπτό ο Μπούζας σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Χριστογεώργος απέκρουσε.

Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου, στο 59’, πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ιωαννίδη, ενώ ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα στο 64’ με την παράλληλη μπαλιά του Φλένσμποργκ για τον Μπούζα και την προβολή του δεύτερου.

Ο Παναθηναϊκός Β θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση, στο 71’ αλλά το σουτ του Ηλιάδη λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή κατέληξε ελάχιστα άουτ. Ακολούθησε μια καλή στιγμή των γηπεδούχων με τον Χριστογεώργο να νικάει τον Ουρτάδο από κοντά, στο 82’.

Με την ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ να έχει την καλύτερη της ευκαιρία για το 2-2 στο 83ο λεπτό, αλλά το σουτ του Καρβούνη από πλάγια θέση και αριστερά να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, ήταν ο Αστέρας εκείνος που σκόραρε ξανά, όταν ο Ουρτάδο με συρτό πλασέ διαμόρφωσε το 3-1.

Αστέρας Βλαχιώτη: Ιωαννίδης, Ρόδης (46’ Αλνταΐρ), Πεχλιβανόπουλος, Λάμτσε (73’ Άλβαρεζ), Φουρλάνος, Σοκολάροβ (78’ Παπούλης), Αναστασόπουλος, Λεωνιδόπουλος, Μπούζας (65’ Λουτσιάνο), Μπάτροβιτς (78’ Σιντορένκο), Φλένσμποργκ.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης (79’ Καραμπάς), Ρόμπι, Νταμπίζας, Μαρτίνης, Ηλιάδης (79’ Καρβούνης), Θεοχάρης, Αλμπάνης, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Μαραθωνίτης (65’ Τσιριγώτης).