Μπάγερν – Παναθηναϊκός 75-82: Ο δρόμος για το Βερολίνο… ορθάνοιχτος!

Νίκησε και στο Μόναχο και "αγκάλιασε" τη 2η θέση ο Παναθηναϊκός!

im Zweikampf, Aktion, mit Nick Weiler-Babb #0 (FC Bayern Basketball), Kendrick Nunn #25 (Panathinaikos Athen), FC Bayern Basketball vs. Panathinaikos Athen, Basketball, EuroLeague, 33. Spieltag, 05.04.2024

Η Μπάγερν έκανε το παιχνίδι της… χρονιάς στο Μόναχο, όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε σκοπό να τα “γκρεμίσει” όλα στην προτελευταία “στροφή” της EuroLeague και επικρατώντας με 82-75, “αγκάλιασε” το πλεονέκτημα έδρας και τη 2η θέση!

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Πράσινοι ανέβηκαν στο 22-11 και θέλουν τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Άλμπα Βερολίνου που ακολουθεί, έτσι ώστε να τερματίσουν δεύτεροι.

Δεν έπιασε την καλύτερη δυνατή απόδοση η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, αλλά κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη και να πανηγυρίσει μαζί με 3.500 οπαδούς της, που μετέτρεψαν σε… ΟΑΚΑ το “BMW Park”.

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι, ήταν ο Κέντρικ Ναν με 17 πόντους, ακολούθησε ο εξαιρετικός Χουάντσο Ερνανγκόμεθ που σημείωσε 14, ενώ οι Ματίας Λεσόρ και Κώστας Σλούκας πέτυχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με 6 πόντους του Ντίνου Μήτογλου, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-6 στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, οι Βαυαροί έσφιξαν την άμυνα τους, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε κολλήσει στην επίθεση και με ένα επιμέρους 16-7, η Μπάγερν ολοκλήρωσε στο +5 (18-13) το πρώτο δεκάλεπτο.

Με ένα γρήγορο 5-0, ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα (18-18 με βολές του Σλούκα) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως “πληγώθηκε” από την κακή περιφερειακή του άμυνα και βρέθηκε να κυνηγά εκ νέου στο σκορ (24-18 με τρίποντο του Γκιφάι στο 12’). Με τους Ναν και Χουάντσο, το Τριφύλλι επέστρεψε (24-24 στο 14’). Οι ομάδες πήγαιναν… χέρι – χέρι στα επόμενα δύο λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό “ξέσπασμα” και να φτάνουν στο +6 (28-34 με βολές του Ερνανγκόμεθ) στο 17’. Λίγο αργότερα προέκυψε σημαντικό πρόβλημα στον Εργκίν Αταμάν, όταν οι διαιτητές… ανακάλυψαν το τρίτο φάουλ του Λεσόρ, με τον Γάλλο να οδηγείται στον πάγκο από τον Τούρκο τεχνικό. Πάντως, οι Πράσινοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και ολοκλήρωσαν στο +4 (36-40) το πρώτο μέρος.

Στην “εκκίνηση” της “επανάληψης” ο Σλούκας έγραψε το 36-42 για τους Πράσινους, οι οποίοι πάντως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από την γερμανική ομάδα (44-44 με καλάθι του Έντουαρντς στο 23’). Με τρίποντο του Ναν, η διαφορά έφτασε στους 5 (44-49 στο 25’), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν απρόσεκτος και με ένα επιμέρους 8-2, η Μπάγερν πέρασε μπροστά (52-51 με τρίποντο του Γουάιλερ Μπαμπ στο 28’). Πόντο – πόντο πήγαινε το ματς στη συνέχεια (54-54 στο 30’), με το Τριφύλλι να τρέχει ένα 4-0 και με buzzer-beater του Ναν, να προηγείται με 54-58 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Αποφασισμένος έδειχνε να είναι ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, αφού έφτασε στο +7 (54-61 με καλάθι του Γκραντ) και έμοιαζε να ελέγχει το ματς. Η άμυνα του Τριφυλλιού είχε βελτιωθεί, όμως ο Μπολμάρο πέτυχε ένα “τρελό” τρίποντο και μείωσε στους 4 (59-63), ενώ εν συνεχεία, ο Αργεντίνος σημείωσε και καλάθι και φάουλ, με αποτέλεσμα να γράψει το 62-63, στο 33′. Με το πέμπτο τρίποντο του Γουάιλερ Μπαμπ, οι Βαυαροί πέρασαν και μπροστά (65-63), ωστόσο ο Σλούκας “απάντησε” άμεσα (65-66 στο 34′). Ο Λεσόρ, έδωσε… αέρα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (65-68 στο 35′), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 70-70 με τρίποντο του Λούτσιτς, λίγο αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, οι Πράσινοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και με τρίποντο του Χουάντσο (70-78) έβαλαν πολύ δύσκολα στην Μπάγερν. Οι Βαυαροί πάλεψαν για να επιστρέψουν και μείωσαν σε 75-78, όμως με δύο βολές του ηγέτη Σλούκα και τη… χαριστική βολή από τον Ναν, ο Παναθηναϊκός λύγισε την Μπάγερν και έφυγε νικητής από το Μόναχο!

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.