Μπάσκετ γυναικών: Νίκησαν μέσα στον Κρόνο και έπιασαν τη δεύτερη θέση

Το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού, επικράτησε του Κρόνου Αγίου Δημητρίου μέσα στην έδρα του με 48-55 και πλέον βρίσκεται στο 5-2 και την δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη του Τριφυλλιού και η δεύτερη σε δύο ματς για την Ελένη Καπογιάννη.

Ο Κρόνος ξεκίνησε το παιχνίδι καλύτερα από τον Παναθηναϊκό και στην αρχή βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Όμως από νωρίς οι “πράσινες” συγκεντρώθηκαν και κατάφεραν να φέρουν ισοφαρίσουν. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 15-15.

Από την δεύτερη περίοδο και έπειτα οι “πράσινες αμαζόνες” ήταν ανώτερες και κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά υπέρ τους. Ο Κρόνος μείωσε αισθητά το σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως με ένα μικρό σερί η ομάδα της Ελένης Καπογιάννης πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδειξε την απαραίτητη συγκέντρωση και κατάφερε να κρατήσει όλη την διάρκεια το προβάδισμα. Μάλιστα πολλές φορές η διαφορά έφτασε και σε διψήφια σκέλη, όμως ο Κρόνος έβρισκε τις λύσεις για να “μένει” μέσα στο παιχνίδι.Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Τριφύλλι έκανε την δουλειά του και διατήρησε το προβάδισμα του. Προς το τέλος ο Κρόνος μείωσε όμως με κάποια σημαντικά καλάθια, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο για ανατροπή και έτσι ήρθε το τελικό 48-55.

Ένα παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησαν οι άμυνες όπως φαίνεται και από το σκορ. Πλέον οι “πράσινες αμαζόνες” μοιράζονται την δεύτερη θέση μαζί με τον ΟΑ Χανίων και την Ελευθερία Μοσχάτου.

Δεκάλεπτα: 15-15, 11-16, 11-14, 11-10

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ρουμπελάκης): Τζανετάτου 2, Μποσγανά 14 (1),  Τζόνσον 6, Τσιάδη 2, Κασαπόγλου 5 (1), Τσιχλάκη, Τζανέτου, Γρηγοροπούλου 2, Γασπαράτου, Κάμπελ 13  και Σμιθ 4.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Μαυράκη, Π.Κοιλιά,  Μούλη 1, Πούλινς 8, Καλαμπάκου 10, Καρακασίδου 2, Πολίτη, Δίελα 7, Μακέι 13, Κουκή, Πρίφτη και Τένσταλ 14.