“Blackout” στη Βαλένθια (vid)

Το “blackout” που έπαθε ο Παναθηναϊκός στην τέταρτη περίοδο στέρησε από τους Πράσινους τη δυνατότητα να διεκδικήσουν τη νίκη στη Βαλένθια. Το Τριφύλλι ηττήθηκε με 95-83 από τους Ισπανούς και έπεσε στο 2-5 στην Euroleague. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Παναθηναϊκό που ψάχνει αντίδραση την Πέμπτη (19/11) κόντρα στην Μπασκόνια.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τον Τριφύλλι ήταν και πάλι ο Σέλβιν Μακ με 15 πόντους, χωρίς να χάσει μάλιστα σουτ, ενώ από 11 πρόσθεσαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου, Ντίνος Μήτογλου και Χάουαρντ Σαντ Ρος. Με 18 λάθη ολοκλήρωσαν οι Πράσινοι την αναμέτρηση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Βαλένθια ο Κλέμεν Πρέπελιτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ άλλους 14 έβαλε ο Ντέρικ Γουίλιαμς. Στους 13 ο Μάρτιν Χέρμανσον, που ήταν καθοριστικός στο τέλος, με τους Φερνάντο Σαν Εμετέριο και Μάικ Τόμπι να σημειώνουν από 11.

Παπαπέτρου, Γουάιτ και… πόντο-πόντο

Οι δύο ομάδες έδωσαν από την αρχή γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, αλλά καμία από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός με δύο τρίποντα του Άαρον Γουάιτ πήρε προβάδισμα με 4-6 στο 3′, με τη Βαλένθια να ισοφαρίζει αμέσως το Τριφύλλι και το υπόλοιπο της πρώτης περιόδου να πηγαίνει με τις δύο ομάδες “χέρι-χέρι”.

Ο αρχηγός των Πράσινων έδωσε και πάλι στον Παναθηναϊκό προβάδισμα στο 7′ στο Τριφύλλι με 16-18, όμως το μικρό “ξέσπασμα” του Σαν Εμετέριο έδωσε την ευκαιρία στη Βαλένθια να ισοφαρίσει άμεσα και να πάει στο πρώτο δεκάλεπτο με “βραχεία κεφαλή” (22-21).

Μήτογλου η απάντηση στον Σαν Εμετέριο

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το Τριφύλλι έχασε προσωρινά τη συγκέντρωσή του και επέτρεψε στους Ισπανούς να κάνουν ένα σερί 4-0, φτάνοντας γρήγορα στο 26-21 στο 12′, με τον Σαν Εμετέριο να γίνεται παράγοντας του παιχνιδιού. Ο 36χρονος πλέι μέικερ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους και 2/3 τρίποντα, κάνοντας “ζημιά” στον Παναθηναϊκό.

Ο Γιώργος Βόβορας όμως βρήκε το “αντίδοτο” στο όνομα του Ντίνου Μήτογλου. Ο Έλληνας φόργουορντ πήρε τη “σκυτάλη” από τον Παπαπέτρου και με τους 8 πόντους (11 συνολικά στο ημίχρονο) οδήγησε τους Πράσινους σε σερί 2-9, που έφερε το Τριφύλλι μπροστά στο σκορ με 28-30 στο 16′.

Το Τριφύλλι ξεκίνησε να κάνει λάθη (πήγε στα αποδυτήρια με 10) και έδωσε την ευκαιρία στη Βαλένθια να βρει εύκολους πόντους στο “ανοιχτό” γήπεδο και να πάρει και πάλι προβάδισμα με 4 πόντους (38-34) στο 18′. Ο Μήτογλου δήλωσε και πάλι “παρών”, έφερε τους Πράσινους στον πόντο (32-31), όμως το τρίποντο του Πρέπελιτς στο τέλος της δεύτερης περιόδου έστειλε τους Ισπανούς στην ανάπαυλα μπροστά με 45-41.

Έχασε τη συγκέντρωσή του…

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν “καταστροφικό” για τον Παναθηναϊκό, με τους Πράσινους να χάνουν τη συγκέντρωσή τους στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου και να επιτρέπουν στη Βαλένθια να πάρει μικρή διαφορά. Οι Ισπανοί έφτασαν για πρώτη φορά στο  +6 (60-54) με σερί 5-0.

Οι Πράσινοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, είδαν τον Μποχωρίδη να αποβάλλεται νωρίς με 5 φάουλ, τον Νέντοβιτς να ανεβάζει την απόδοσή του, όμως οι “νυχτερίδες” είχαν βρει ρυθμό για τα καλά. Ο Σέρβος με τρίποντο μείωσε στους 2  (68-66) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όμως το δίποντο του Τόμπι έγραψε το 70-66.

Ολικό… blackout

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έπαθε ολικό “blackout” με τους Πράσινους να χάνουν την επαφή τους με το σκορ και τη Βαλένθια να ανεβάζει για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10.  Ο Ντούμπλιεβιτς με “ζευγάρι” βολών διαμόρφωσε το 81-70, με τους Ισπανούς να βρίσκουν ρυθμό και έξω από τα 6,75μ.

Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να παίζει άμυνα, έδωσε πολλές δεύτερες επιθέσεις στη Βαλένθια και συνέχισε να κάνει λάθη (τελείωσε με 19 το ματς), με τους Ισπανούς να στέλνουν το παιχνίδι ακόμα και στο +15 (85-70) στο 37′ και τη σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.