Μπολόνια – Παναθηναϊκός 79-81: Έπαιξε με τη φωτιά και τους… έκαψε!

Με καλάθι του Ναν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Παναθηναϊκός… απέδρασε με την υπερπολύτιμη νίκη από τη Μπολόνια, καθώς επικράτησε με 81-79 του ιταλικού συλλόγου.

EUROLEAGUE 2023-2024 / ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (EUROKINISSI)

Με καλάθι του Ναν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Παναθηναϊκός… απέδρασε με την υπερπολύτιμη νίκη από τη Μπολόνια, καθώς επικράτησε με 81-79 του ιταλικού συλλόγου. Το Τριφύλλι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 17 πόντους, οι Ιταλοί έκαναν μεγάλη επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο και παρολίγο να “κλέψουν” το ματς, ωστόσο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έφυγε από την Μπολόνια με μια σπουδαία νίκη!

“Αγκαλιά” με τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ είναι οι Πράσινοι, τεράστιο παιχνίδι από τον Κώστα Σλούκα (20 πόντοι) , τον Κέντρικ Ναν (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και τον Τζέριαν Γκραντ (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Έβγαζε… φωτιές στο πρώτο ημίχρονο

Οι Πράσινοι ήταν… σαρωτικοί στην Μπολόνια και μπήκαν στο παιχνίδι με μπόλικη ενέργεια και αποφασιστικότητα, ενώ κατάφεραν να επιβάλλουν αρκετά γρήγορα το ρυθμό τους και να βάλουν… δύσκολα στους Ιταλούς.

Με “όπλο” το περιφερειακό σουτ και εντυπωσιακά ποσοστά έξω από τη γραμμή του τρίποντου (6/7 στο πρώτο δεκάλεπτο), το Τριφύλλι έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων. Ο Γκραντ πέτυχε 13 πόντους σε 10 λεπτά συμμετοχής και ο Σλούκας 8, ενώ οι γηπεδούχοι τα είχαν… χαμένα!

Εξίσου εντυπωσιακός ήταν ο Παναθηναϊκός και στη δεύτερη περίοδο, καθώς διατήρησε το υψηλό τέμπο στο παιχνίδι του και την επιθετική άμυνα και… εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (36-19 – 07:36).

Η Μπολόνια έκανε την προσπάθεια της για να “επιστρέψει” στο ματς και μάζεψε τη διαφορά στο -11, ενώ ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 12 πόντων (51-39).

“Μπλόκαρε” το Τριφύλλι, αλλά είχε Ναν!

Οι Ιταλοί μπήκαν “μεταμορφωμένοι” στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασαν το δείκτη ενέργειας στην άμυνα τους και με καλάθια του Μπελινέλι ο οποίος “κουβάλησε” επιθετικά την ομάδα του, κατάφεραν να μειώσουν στο -6 (49-55, 05:58), ενώ οι Πράσινοι σκόραραν μόλις 14 πόντους και “μπλόκαραν” στο επιθετικό κομμάτι. Το αποτέλεσμα ήταν η Μπολόνια να κάνει… ντέρμπι το ματς , καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Τριφύλλι να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 65-59.

Με τρίποντο του Σενγκέλια, η Μπολόνια έριξε τη διαφορά στο τρεις πόντους (62-65) και στη συνέχεια με καλάθι του Μίκι στο -1 (64-65).

Ο Σλούκας “ξεκόλλησε” τον Παναθηναϊκό και έδωσε ανάσα τριών πόντων (67-64), ενώ στην επόμενη φάση κέρδισε και επιθετικό φάουλ από τον Χάκετ.

Ο Λούντμπεργκ ισοφάρισε σε 69-69 με τρίποντο στα πέντε λεπτά πριν από το φινάλε και η Μπολόνια πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (71-69) με δύο βολές του Σενγκέλια.

Η λύση ήρθε με πέντε σερί πόντους από τον Κέντρικ Ναν, ο οποίος έδωσε εκ νέου “ανάσα” στον Παναθηναϊκό (74-71), ωστόσο η Μπολόνια πήρε προβάδισμα (76-74) με “απάντηση” από τον Μπελινέλι.

To τρίποντο του Ντόμπριτς έκανε το 79-76 (00:51), ωστόσο ο Γκριγκόνις με καλάθι και φάουλ έκανε το 79-79 (00:32) και ο Ναν με buzzer beater έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 81-79!

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81

Μπολόνια: Λούντμπεργκ 11, Μπελινέλι 17, Παγιόλα 2, Ντόμπριτς 11 Σενγκέλια 19, Χάκετ 3, Μίκι 2, Πολονάρα 5, Ζίζιτς 4, Ντάνστον 4, Αμπάς 3

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης, Σλούκας 20, Παπαπέτρου, Γκραντ 13, Ναν 16, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12, Ερνάνγκομεθ 3, Μήτογλου 7