Bόβορας: “Nίκες σαν αυτή χτίζουν χαρακτήρα”

Ο άμεσος συνεργάτης του Ντέγιαν Ράντονιτς, Γιώργος Βόβορας, μίλησε στην κάμερα της NOVA αμέσως μετά το “μεγάλο” διπλό του Παναθηναϊκού στη Σερβία, τονίζοντας πως το κλειδί ήταν τα ριμπάουντ και πως νίκες σαν αυτή χτίζουν χαρακτήρα. Στη συνέχεια έκανε ειδική μνεία στους Μάριους Γκριγκόνις και Άντριου Άντριους.

Αναλυτικά ανέφερε:

“Είμαστε μια ομάδα που χτίζεται και δημιουργούμε τις σχέσεις μας. Το κλειδί ήταν τα ριμπάουντ. Για πρώτη φορά ελέγξαμε τα ριμπάουντ και οι βολές που στα τελευταία λεπτά είχαμε συγκέντρωση και ήταν σημαντικό για την εξέλιξη του αγώνα.

Είχαμε μια σταθερά για 40 λεπτά που ήταν η άμυνα. Αν έχεις αμυντική νοοτροπία τότε θα μπορείς να είσαι μέσα στο ματς. Βάλαμε σημαντικά καλάθια, κάναμε καλά τις αλλαγές, πήραμε τα ριμπάουντ και μετά είχαμε καθαρό μυαλό και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αυτή η ομάδα κάθε παιχνίδι θα παίρνει ένα μάθημα. Μέσα από τα παιχνίδια θα βελτιωνόμαστε. Νίκες σαν αυτή χτίζουν χαρακτήρα και βγάζουμε αυτοματισμούς στο παιχνίδι μας.

Ο Γκριγκόνις είναι παίκτης με μεγάλη εμπειρία στην Ευρωλίγκα. Γι αυτό η ομάδα έκανε σημαντική επένδυση μαζί του. Φέρνει ισορροπία, είναι έξυπνος παίκτης και η ομάδα τον χρειαζόταν. Μπορούσε να βάλει 1-2 σουτ να διαβάσει καταστάσεις. Ο Άντριους έχει τη σωστή νοοτροπία. Έκανε εξαιρετική προσπάθεια σε άμυνα και επίθεση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Σε αυτό το παιχνίδι με τον Λάζιτς που δεν υπάρχει παίκτης να του αλλάζει τρόπο σκέψης, ήταν δύσκολο. Όταν είμαστε όλοι μαζί και έχουμε τον Νέιτ μαζί μας, θα δούμε αρκετά πράγματα στη λεπτομέρεια”.