Χατζηγιοβάνης-Τ: “Μπορούσαμε μεγαλύτερο σκορ στο ημίχρονο, βοήθησαν οι κάθετες του Βίγια” (vids)

Μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού απέναντι στην ΑΕΚ, ο Τάσος Χατζηγιοβάνης μίλησε στο Trifilara.gr και τον Νίκο Παγκάκη. Ο εξτρέμ του Τριφυλλιού αναφέρθηκε για τη σημασία αυτής της νίκης, για το που κρίθηκε το ματς, για το δεύτερο γύρο, για την κατάσταση του, αλλά και για τον Βιγιαφάνιες.

Αναλυτικά:

Για τη νίκη σε κομβικό σημείο: “Σίγουρα είναι σε κομβικό σημείο. Εμείς χρειαζόμασταν οπωσδήποτε τους 3 πόντους. Εκμεταλλευτήκαμε που η ΑΕΚ δεν είναι σε καλό φεγγάρι αυτή τη στιγμή και είχαμε πει σήμερα μόνο νίκη. Σε κάθε ματς λέμε μόνο νίκη, αλλά η σημερινή μέρα ήτανε πολύ σημαντική για μας, να πάρουμε το ντέρμπι. Ήτανε το πρώτο ντέρμπι που πήραμε και νομίζω το εκμεταλλευτήκαμε. Νομίζω στο πρώτο ημίχρονο έπρεπε να κερδίζουμε και με ποιο μεγάλο σκορ. Είμαστε όλοι χαρούμενοι και ελπίζω να συνεχίσει έτσι η ομάδα. Είναι σημαντικό ότι πήραμε αυτό το ματς, αλλά δεν σταματάμε εκεί. Για να εκμεταλλευτούμε αυτή τη νίκη πρέπει να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι”.

Για το αν περιμένει κάτι καλύτερο στο δεύτερο γύρο: “Σίγουρα το έχω πει και πιο παλιά. Η ομάδα είναι πολύ καλή, έχουμε καλούς παίκτες. Αν γίνουμε οικογένεια και ομάδα όλοι μαζί, όπως έχουμε δείξει στα τελευταία 2-3 παιχνίδια παίζουμε ο ένας για τον άλλον, τρέχουμε όλοι, δίνει ο καθένας τον καλύτερο του εαυτό. Αυτό κάναμε και σήμερα. Μπορεί στο 2ο ημίχρονο να μην είμασταν απειλητικοί απέναντι στην ΑΕΚ. Παρόλα αυτά είχαμε 1-2 ευκαιρίες για γκολ αλλά πήραμε το αποτέλεσμα που στο τέλος αυτό μετράει”.

Για το που κρίθηκε το παιχνίδι:Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Αυτό κάνει η μπάλα σε τιμωρεί. Ευτυχώς εμείς δεν το πληρώσαμε γιατί η ΑΕΚ είχε άλλες 2 ευκαιρίες να το εκμεταλλευτεί αυτό αλλά δόξα το θεό η τύχη σε αυτό το παιχνίδι ήταν μαζί μας γιατί στο τέλος η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία με την κεφαλιά του Σάκχοφ. Αλλά θα μπορούσαμε και εμείς να είναι στο ημίχρονο 0-4 και να είμαστε πιο χαλαροί. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο απλά τις ευκαιρίες πρέπει να τις εκμεταλλεύεσαι για μένα. Όπως και εγώ έχασα μία μεγάλη ευκαιρία, αλλά δεν πειράζει.

Για το αν νιώθει ανεβασμένος:Εγώ θεωρώ από το ματς από τον Άρη που έπαιξα βασικός νομίζω ότι σε όλα τα ματς έπαιξα καλά. Τώρα το ότι υπάρχουν κακές στιγμές μπορεί να φάμε ένα γκολ από την πλευρά μου δε σημαίνει ότι εγώ δεν παίζω καλά ή ότι δε βοηθάω την ομάδα μου. Νομίζω από τον Άρη και μετά σαν Τάσος επειδή βλέπω και τα παιχνίδια μου, τα κάνω ανάλυση έχω μία θετική παρουσία μέσα στο γήπεδο και βοηθάω την ομάδα μου όσο μπορώ. Ακόμα και σήμερα που η μία δεν μπήκε γκολ η άλλη μπήκε, έχασα ένα τετ α τετ ήμουν μέσα στη φάση και προσπάθησα να βοηθήσω όσο μπορούσα”.

Για τον Βιγιαφάνιες: “Τι να πω για τον Βιγιαφάνιες τον ξέρουμε. Εγώ έπαιζα μαζί του και πιο παλιά. Ο “Βίγια” είναι ένας παίκτης με πολλή ποιότητα. Νομίζω το δείχνει με τις κάθετες που κάνει και γενικά με την ποιότητα που έχει σαν παίκτης. Το έχετε δει δε χρειάζεται να πω πολλά για τον “Βίγια” το αποδεικνύει μέσα στο γήπεδο”.