Δημήτρης Εμμανουηλίδης: Ο πρώτος Έλληνας που σκοράρει κόντρα στην ΑΕΛ μετά από 11 χρόνια (vids)

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την δεύτερη σερί του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 της Λάρισας, για την 16η αγωνιστική της Superleague. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με τον Καρλίτος και «κλείδωσε» το τρίποντο χάρη στο τέρμα του Δημήτρη Εμμανουηλίδη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το συγκεκριμένο τέρμα, έχει ξεχωριστή σημασία, καθώς είναι το πρώτο από Έλληνα ποδοσφαιριστή στα παιχνίδια μεταξύ του Παναθηναϊκού και της Λάρισας από το 2009 (!). Ήταν 5 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και οι «πράσινοι» φιλοξενούσαν την ομάδα της Θεσσαλίας στο ΟΑΚΑ.

Σε εκείνο το παιχνίδι, το γκολ του Κώστα Κατσουράνη στο 66ο λεπτό (για το 2-0 και τότε) ήταν το τελευταίο με ελληνικό χρώμα στα ματς των δύο ομάδων. Μάλιστα, το 1-0 είχε κάνει ο Λουκάς Βύντρα, ενώ παράλληλα, για την ιστορία, ο αγώνες έληξε στο 4-0. Από τότε, δεν είχαμε ξαναδεί Έλληνα να βρίσκεται δίχτυα, μέχρι την Κυριακή (10/01) και τον 20χρονο επιθετικό.