Διπλό στη Λαμία για τους Νέους του Παναθηναϊκού

Η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-0 της Λαμίας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Superleague. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με τον Μπιλάλ στο 37ο λεπτό και με δύο γκολ στο φινάλε των Τζαβίδα και Καρβούνη (85′, 92′) “κλείδωσαν” το διπλό στη Φθιώτιδα.

Το Τριφύλλι ήταν εμφανώς ανώτερο στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε από την αρχή για να φτάσει στο “τρίποντο”. Οι Πράσινοι δεν απειλήθηκαν από τους παίκτες της Λαμίας και έφτασαν άνετα στο 3-0.

Οι παίκτες του Κώστα Φρατζέσκου μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα του ματς και προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν. Δικαιώθηκαν στο 38’ όταν ο Αμπντελραχμάν με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καρβούνη να σημαδεύει τη ρίζα του κάθετου δοκαριού με μόλις δύο λεπτά να έχουν κυλήσει. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα είχαν βρει πιο γρήγορα και δεύτερο τέρμα.

Άνετο πέρασμα από τη Λαμία για την Κ19 | pao.gr

Τελικώς, αυτό συνέβη λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ με τον Τζαβίδα να νικάει μέσα από την περιοχή τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το «κερασάκι στην τούρτα» της νίκης του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Καρβούνης με πλασέ στην κενή εστία μετά από γύρισμα του Τόρρα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία: Τρόπουλος, Δαβής, Αναγνωστόπουλος, Γιαννακάκος, Σεντής, Τρούμπουλος, Λαμπρόπουλος, Βλαχομήτρος, Τασιούλας, Σταθόπουλος, Μπαγινέτας

Παναθηναϊκός: Χατζηγιάννης, Τουρκοχωρίτης, Κούτσιας, Ρόμπι, Σιδέρας, Τζαβίδας, Κρυπαράκος, Καρβούνης, Τζαβιδας Μ., Αθανασακόπουλος, Μπιλάλ