Ελλάδα – Καζακστάν 5-0: Γαλανόλευκος θρίαμβος με… πράσινη υπογραφή!

Η Εθνική ομάδα ήταν καταιγιστική απέναντι στο Καζακστάν!

Η Εθνική ήταν καταιγιστική απέναντι στο Καζακστάν, καθώς νίκησε με 5-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια και θα ταξιδέψει στην Τιφλίδα, έτσι ώστε να πάρει την πρόκριση για το EURO 2024!

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, η Ελλάδα “καθάρισε” από το πρώτο μέρος τον ημιτελικό, στήνοντας το δικό της… πάρτι στον αγωνιστικό χώρο.

Το άγχος των διεθνών έφυγε από νωρίς, αφού μόλις στο 9′, ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 15′ ο Πέλκας έγραψε το 2-0, με υπέροχη κεφαλιά.

Στο 37′ βρήκε δίχτυα και ο Ιωαννίδης, ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Κουρμπέλη να διαμορφώνει το 4-0, τρία λεπτά αργότερα, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός έπεσε στην “επανάληψη” και το κερασάκι στην ελληνική… τούρτα, ήρθε μέσω αυτογκόλ του Μαρότσκιν, ο οποίος άθελα του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καζακστάν, για το τελικό 5-0.

Τελευταία “στάση” για την Εθνική πριν το EURO, θα είναι η Τιφλίδα, στην οποία το σύνολο του Γκουστάβο Πογέτ θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (26/03, 19:00), την Γεωργία, με φόντο ένα “εισιτήριο” για τα γήπεδα της Γερμανίας!