Ένα ημίχρονο δεν φέρνει την “άνοιξη”, 0-1 και στριμωγμένος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 0-1 από τον Άρη στο ΟΑΚΑ κι έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγωνιστικές. Ο Μαντσίνι στο 26′ σκόραρε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Το Τριφύλλι έλεγξε τον ρυθμό και την κατοχή στο πρώτο τέταρτο του ματς, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 18ο λεπτό για τον Άρη. Μετά από μία γρήγορη εναλλαγή, ο Μαντσίνι σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Σε μία πανομοιότυπη φάση, ο Μπερτόλιο σούταρε στην εξωτερική μεριά των διχτύων στο 26′. Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 0-1 των κίτρινων. Οι γηπεδούχοι έχασαν τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή τους και ο Μαντσίνι άνοιξε το σκορ, αφού πέρασε πρώτα τον Διούδη.

Ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του τελική με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Βέλεθ με μία αδύναμη κεφαλιά δεν κατάφερε να προβληματίσει τον Μπουσέ. Στο 35′ λίγο έλειψε να έχουμε και το 0-2, αλλά ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού απέκρουσε δύσκολα ένα δυνατό σουτ του Γκάμα.

Ουσιαστικά οι πράσινοι έβγαλαν αντίδραση στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά με σουτ του Μπουζούκη στο 41′ κι εν συνεχεία με την κορυφαία του στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Βέλεθ σούταρε λίγο έξω από τη μικρή περιοχή και ο Δεληζήσης έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος και όσο πέρναγε ο χρόνος, πίεζε όλο και περισσότερο για την ισοφάριση. Ιδιαίτερα από το 60ο λεπτό και μετά, οι πράσινοι δημιούργησαν φάσεις για γκολ, αλλά εις μάτην.

Αρχικά στο 67′ ο Αϊτόρ αστόχησε προ κενής εστίας μετά από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 76′ Καρλίτος και Μακέντα δεν κατάφεραν να έρθουν σε επαφή με τη μπάλα, μετά από σέντρα ξυραφιά του Χατζηγιοβάνη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μακέντα είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και το 0-1 να παραμένει.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μία φάση που δημιουργήθηκε από κόρνερ, ο Μακέντα πλάσαρε μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Μπουσέ έδιωξε σε νέο κόρνερ, στην τελευταία ευκαιρία του Τριφυλλιού στο ματς. Έτσι, το 0-1 παρέμεινε και ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη. Οι “πράσινοι” παρέμειναν στον ένα βαθμό μετά από τρεις αγωνιστικές.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (72’ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (63’ Σαβιέρ), Αϊτόρ (71’ Μακέντα), Καρλίτος.

Άρης: Μπουσέ, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ροζ, Γκάνεα, Τζέγκο, Ματίγια (81’ Σούντγκρεν), Μαντσίνι (60’ Σάσα), Μπερτόλιο (60’ Γκαρσία), Γκάμα (81’ Μάνος), Λόπεθ (90’ Μπαγκαλιάνης).