Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός, πέρασε… αέρα από τη Νέα Σμύρνη

Εντυπωσιακό μπάσιμο στο 2024 έκανε ο Παναθηναϊκός που με όπλο το σερβίς, νίκησε με 3-0 τον Μίλωνα.

Εντυπωσιακό μπάσιμο στο 2024 έκανε ο Παναθηναϊκός που με όπλο το σερβίς, καλή υποδοχή και 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (έναντι 40% του Μίλωνα) νίκησε με 3-0 στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης στο ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής και πρώτης του Β γύρου στο πρωτάθλημα Volley League 2023-24.

O Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 23 βαθμούς, έναντι 21 του Ολυμπιακού που δοκιμάζεται στην έδρα του ΠΑΟΚ στο τηλεοπτικό ντέρμπι της Δευτέρας. Ο Μίλων έμεινε στους 15 βαθμούς και στην 4η θέση με έναν αγώνα λιγότερο. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Μίλωνα στην έδρα του για τη σεζόν 2023-24 στο πρωτάθλημα.

Ο Μίλωνας δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει τελικά το σερβίς του Παναθηναϊκού παρότι ο προπονητής του Σάκης Ψάρρας το είχε επισημάνει στις δηλώσεις του.

Οι νεοσμυρνιώτες διεκδίκησαν τα δύο πρώτα σετ αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός. Στο 1ο σετ ο Μίλωνας προηγήθηκε 20-19 αλλά το σερβίς του Ερνάλντεζ διέλυσε την υποδοχή των γηπεδούχων, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 και έφτασε σε σετ μπολ 20-24.

Στο 2ο σετ ο Γιορντάνοφ κράτησε κοντά τον Μίλωνα στο 18-19 αλλά αυτή τη φορά το σερβίς του Βουλκίδη χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με νέο σερί 5-0 έστειλε τον Παναθηναϊκό σε θέση σετ μπολ (18-24). Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε επιβληθεί, ήταν πιο αποτελεσματικός στο σερβίς και κράτησε χαμηλά στην επίθεση τους Μολίνα, Πολουγιάν που είχαν αναλωθεί στο να βγάζουν υποδοχές σε πιεστικά σερβίς. Το 0-3 ήρθε φυσιολογικά με τον Ερνάντεζ να είναι πρώτος σκόρερ με 17 πόντους. Βασικός πασαδόρος του Παναθηναϊκού ήταν ο Ιερεζουέλο.

Από τον Μίλωνα ο Γιορντάνοφ πήρε 13 πόντους.Ο Μίλωνας στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στον πρώτο κρίσιμο αγώνα με την ισχυρή γαλλική Ναντ για τα προημιτελικά του CE Cup.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.