Έπεσαν οι… ασφάλειες στη Μαδρίτη

Για τρία δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διεκδικούσε το κάτι παραπάνω, αλλά για μια ακόμη φορά στο κρίσιμο σημείο τα… διέλυσε. Κατάφερε και έφτασε το σκορ στο -3 (58-55) στο 27′, αλλά από κει και μετά πέταξε… λευκή πετσέτα. Σε 13 λεπτά δέχθηκε 29 (με το σκορ του τέταρτου δεκάλεπτου να είναι (23-13) και η ήττα με 96-78 από τη Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε με φυσιολογικό τρόπο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πιο συγκεκριμένα οι Καμπάτσο με 14π (4/6 τρίποντα και 10 ασίστ) Ρούντι με 11π., Ντεκ με 13π.,  Ταβάρες με 15 (5/5 δίποντα, 5/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Κάρολ με 12π και Τόμπκινς  με 11 πόντους εκτέλεσαν το Τριφύλλι, όπου οι μόνοι που “διασώθηκαν” ήταν οι Τόμας με 11π, Καλάθης με 13 (3/4 τριπ), Φριντέτ με 11π και Παπαπέτρου με 11π.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Ρεάλ και στα πρώτα λεπτά του αγώνα το ματς ήταν ισόπαλο (5-5 στο 3’), με τον Ταβάρες να βάζει από νωρίς “δύσκολα” στη ρακέτα των “πρασίνων”.

Τότε ανέλαβε δράση ο Καμπάτσο, ο οποίος με δύο τρίποντα και ανέβασε το προβάδισμα στους Ισπανούς και ο Ντεκ έβαλε μπροστά με +10 (15-5) στα μισά του δεκαλέπτου. Όμως το Τριφύλλι αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 17-11, με τον Ρικ Πιτίνο να αλλάζει όλη τη βασική πεντάδα, αλλά η Ρεάλ βρήκε τις λύσεις για να πάρει εκ νέου διψήφια διαφορά και να κλείσει την 1η περίοδο με 27-16, από τις βολές των Ταβάρες και Ντεκ.

Ο Παναθηναϊκός, με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά από τη γραμμή του τριπόντου. Ράουτινς και Ράις βρήκαν το στόχο και έριξαν τη διαφορά και ο Τόμας μείωσε σε 29-24 στο 12, τρέχοντας ένα 2-8 επιμέρους, αλλά η “Βασίλισσα” έβρισκε τον τρόπο να ξεφεύγει.

Στο 13’ ήρθε ένα “καλό” νέο, καθώς ο Μίκι τραυματίστηκε στον αστράγαλο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές λύσεις. Οι Ρούντι και Κάρολ βρήκαν τις λύσεις από τη Μεγάλη Άρκτο και στο 15’ έγινε το +12 (38-26) και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, μιας και εκμεταλλεύθηκαν το νευρικό παιχνίδι του Εξάστερου.

Οι Παπαπέτρου και Τόμας προσπάθησαν να δώσουν μια ώθηση στην επίθεση (42-33), αλλά στην άμυνα υπήρχαν προβλήματα. Ο Ταβάρες έκανε “πάρτι” στο ζωγραφιστό (9π και 6 ριμπ.) και έκανε ξανά το +10. Όμως το Τριφύλλι αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο σε μονοψήφια επίπεδα (48-41).

Μετά από αρκετή ώρα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στους 4 (50-46), με την έναρξη της 3ης περιόδου, και προσπάθησε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τα δικά του. Όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά το γκάζι και με τον Ταβάρες να δεσπόζει, έκαναν το 56-48 στο 23’.

Οι παίκτες του Πιτίνο όμως δεν το έβαλαν κάτω και με μπροστάρη τον Καλάθη (11π με 3/4 τριπ) έκαναν το 58-55, αλλά οι Ταβάρες και Ρέγιες (που πήρε τη θέση του θηριώδους σέντερ) δεν άλλαξε την εικόνα. Μάλιστα “ζημιά” έκανε και ο Τόμπκινς, ο οποίος στο 28’ 68-60 και με 5 σερί πόντους του Ρούντι οι Μαδριλένοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 73-65.

Τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τον Παναθηναϊκό στην 4η περίοδο. Το τρίποντο του Καμπάτσο έφερε το σκορ στο +11 (78-67) στο 32’, ενώ ο Τόμπκινς συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς και ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της κατάστασης.

Ο Καμπάτσο έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +15 (88-73) και οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και έτσι η η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε τη ζωή της εύκολη και πήρε άνετα τη νίκη με 96-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 48-41, 73-65, 96-78

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερνάντεθ 11 (3/10 σουτ), Καμπάσο 14 (4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαπροβίτολα 8, Ρέγιες 4, Ντεκ 13 (5/13 σουτ), Γκαρούμπα 4, Νάκιτς, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 15 (5/5 δίποντα, 5/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Μίκι, Τόμπκινς 11 (1), Μεζρί 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 11, Ράις 7 (2), Παπαγιάννης 6 (2/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 7, Τζόνσον 3, Φριντέτ 11 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μήτογλου, Μπέντιλ 2.