Ιωνικός – Παναθηναϊκός 1-1: “Μπλόκο” στη Νίκαια

Ο “μάγος” Μπερνάρ δεν ήταν αρκετός στη Νίκαια, ο Παναθηναϊκός σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες για να “κλειδώσει” τη νίκη, έπαιξε με τη “φωτιά” και τελικά… κάηκε, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ιωνικό.

Δύο σημαντικούς βαθμούς άφησε ο Παναθηναϊκός, κακή η διαχείριση του αγώνα από τον Γιοβάνοβιτς, μόλις δύο αλλαγές έκανε ο τεχνικός του Τριφυλλιού, σε κακή βραδιά βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες του Τριφυλλιού. Εξαίρεση ο σκόρερ Μπερνάρ, ο οποίος έμοιαζε με την Άνοιξη μέσα στο καταχείμωνο,.

To πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουάνκαρ
(αριστερά), Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, ενώ “εξάρι” ήταν ο Πέρεθ. Ο Τσέριν ήταν το “οκτάρι” του Τριφυλλιού και ο Μπερνάρ είχε το ρόλο του οργανωτή, ενώ στην τριάδα της επίθεσης βρέθηκαν οι Βαγιαννίδης (δεξιά), Παλάσιος (αριστερά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με αυτοπεποίθηση στο γήπεδο, κράτησε μπάλα από το πρώτο λεπτό και επέβαλλε το ρυθμό του, αν και ο Ιωνικός ήταν αυτός που απείλησε με Φαντιγκά και Άοσμαν στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι Πράσινοι ήταν πειθαρχημένοι στο παιχνίδι τους και στο 14ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στην πρώτη – ουσιαστικά – επικίνδυνη επίθεση των Πράσινων, ο Ιωαννίδης πήρε τη μπάλα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Χουτεσιώτης έδιωξε, ο Μπερνάρ πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι Πράσινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 15ο λεπτό για να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα. Ο Μπερνάρ έκανε το επικίνδυνο γύρισμα από την αριστερή πτέρυγα και ο Παλάσιος από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι των γηπεδούχων! Οι παίκτες του Παναθηναϊκού απείλησαν εκ νέου στο 23ο λεπτό με κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, ενώ ο Μπερνάρ στο 34ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία με εκτέλεση φάουλ.

Στο 58ο λεπτό ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Χουτεσιώτης με δύσκολη επέμβαση, έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 67ο λεπτό ο Μπερνάρ έβγαλε “μαγική” πάσα στον Τσέριν, ο Σλοβένος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Χουτεσιώτης με δυσκολία έδιωξε τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 71ο λεπτό με σουτ του Άοσμαν, ενώ στο 80′ ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Μπερνάρ έκλεψε τη μπάλα, έβγαλε την κάθετη πάσα στον Σπόραρ, ο οποίος πέρασε τον Χουτεσιώτη και έκανε το πλασέ, όμως η άμυνα του Ιωνικού έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Ο Παναθηναϊκός δεν “κλείδωσε” τη νίκη, σπατάλησε ευκαιρίες και στο 84ο λεπτό ήρθε το γκολ της ισοφάρισης από τον Ιωνικό. Ο Άοσμαν πήρε τη μπάλα στην περιοχή και με σουτ έκανε το 1-1.

Ιωνικός – Παναθηναϊκός 1-1
Διαιτητής: Παπαδόπουλος

Σκόρερ: 14′ Μπερνάρ – 84′ Άοσμαν

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσιμπσά, Αντούνες, Μύγας, Ρομαό, Λοβέρα (75′ Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά (87′ Ιωαννίδης), Άοσμαν, Μάντζης (87′ Ελευθεριάδης)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος, Βαγιαννίδης (59′ Κουρμπέλης), Ιωαννίδης (70′ Σπόραρ)