Παναθηναϊκός – Άρης 0-1: “Σπίτι” με Γιάννη, προκοπή δεν κάνει…

Στα δύσκολα... λύγισαν ο Φατίχ Τερίμ και οι παίκτες του Παναθηναϊκού καταφέρνοντας, γιατί πρόκειται για κατόρθωμα, να χάσουν εντός έδρας από τον Άρη με 1-0.

Στα δύσκολα… λύγισαν ο Φατίχ Τερίμ και οι παίκτες του Παναθηναϊκού καταφέρνοντας, γιατί πρόκειται για κατόρθωμα, να χάσουν εντός έδρας από τον Άρη με 1-0 και να απωλέσουν κάθε ελπίδα (μόνο στα μαθηματικά πλέον) κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Οι Πράσινοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το “δώρο” του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Τούμπας με την ΑΕΚ και με το γκολ που δέχθηκαν από τον Ζαμόρα στο 2ο λεπτό άφησαν τον Παναθηναϊκό για άλλο ένα χρόνο χωρίς πρωτάθλημα.

Νοοτροπία loser από τους παίκτες του Τερίμ, έμοιαζαν ανήμποροι να “σπάσουν” το αμυντικό “τείχος” του Άρη και τον εξαιρετικό Κουέστα.

Έντονα τα παράπονα για τη διαιτησία του Αγκάγιεφ, κίνδυνος να χαθεί ακόμα και η Ευρώπη, έντονες αποδοκιμασίες, πανό και συνθήματα κατά του Γιάννη Αλαφούζου στη Λεωφόρο!

Το πλάνο του Τερίμ

Πέντε αλλαγές στο βασικό σχήμα του είχε ο Παναθηναϊκός στο ματς με τον Άρη σε σχέση με το Αθηναϊκόι ντέρμπι.

Ο Ντραγκόφσκι υπερασπίστηκε την εστία του Παναθηναϊκού, στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Ούγκο, Αράο, Κώτσιρας (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Βιλένα, Τσέριν, Μπακασέτας, στις πτέρυγες της επίθεσης οι Βέρμπιτς και Λημνιός, ενώ στην κορυφή βρέθηκε ο Ιωαννίδης.

Η εξέλιξη του αγώνα στη Λεωφόρο

Με το… αριστερό μπήκαν οι Πράσινοι στο ματς, καθώς ο Άρης αιφνιδίασε την ομάδα του Φατίχ Τερίμ και άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του αμαρκάριστου Ζαμόρα.

Το Τριφύλλι προσπάθησε να συνέλθει από το “σοκ” και έχασε σημαντική ευκαιρία με κεφαλιά του Ούγκο στο 8ο λεπτό, ενώ απείλησε στο 11′ με πλασέ του Τσέριν και στο 16′ με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα.

Στο 19ο λεπτό ο Ούγκο πήρε την κεφαλιά και ο Μπράμπετς έδιωξε την τελευταία στιγμή, ενώ στο 21ο λεπτό και μετά από απίθανο λάθος του Ντραγκόφσκι που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Ούγκο πρόλαβε και έδιωξε μετά την προσπάθεια του Ζαμόρα.

Ο Ζαμόρα ήταν ο πρωταγωνιστής του Άρη και η μοναδική “απειλή” για τους Πράσινους, καθώς στο 52ο λεπτό είχε δοκάρι μετά από προσπάθεια που έκανε μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού.

Στο 54ο λεπτό ο Παναθηναϊκός “άγγιξε” την ισοφάριση μετά από γύρισμα του Μλαντένοβιτς και κοντινό πλασέ του Σπόραρ.

Ο Μπακασέτας έκανε το σουτ στο 69ο λεπτό και ο Κουέστα έδιωξε τη μπάλα με τις γροθιές του, ενώ στο 80ο λεπτό οι Πράσινοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Τζούριτσιτς από τον Ντουκουρέ.

Στο 86ο λεπτό ο Παναθηναϊκός δεν πήρε ξεκάθαρο πέναλτι μετά από χέρι που έκανε παίκτης του Άρη στην περιοχή.

Παναθηναϊκός – Άρης 0-1

Διαιτητής: Αλιγιάρ Αγκάγιεφ
Βοηθοί διαιτητές: Ζεϊνάλ Ζεϊνάλοφ, Ακίφ Εμιράλι
4ος Διαιτητής: Φώτιος Πολυχρόνης

Σκόρερ: 2′ Ζαμόρα
Κίτρινες κάρτες: 62′ Αράο, 77′ Μαντσίνι, 88′ Μλαντένοβιτς, 89′ Τζούριτσιτς, 90′ Μπακασέτας – 47′ Ζουλ, 52′ Φαμπιάνο, 57′ Μπράμπετς, 90′ Κουέστα, 90′ Μοντόγια
Κόκκινη κάρτα:

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Αράο, Ούγκο (79′ Βαγιαννίδης), Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (79′ Τζούριτσιτς), Βιλένα (62′ Γερεμέγεφ), Μπακασέτας, Βέρμπιτς (46′ Μαντσίνι), Λημνιός (46′ Σπόραρ), Ιωαννίδης.

Άρης: Κουέστα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Οντουμπάτζο, Ζουλ (72′ Ντουκουρέ), Νταρίντα (66′ Μορόν), Γκαρθία (59′ Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ (72′ Φετφατζίδης), Σαβέριο (59′ Τζούρασεκ), Ζαμόρα.