Ισόπαλος ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι “αιωνίων” των παίδων

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα ντέρμπι με ποδόσφαιρο πολύ υψηλού επιπέδου και αρκετές συγκινήσεις. Οι “ερυθρόλευκοι” αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και βρέθηκαν με προβάδισμα δύο τερμάτων μόλις στο 7ο λεπτό (4′ Βλέτσας, 7′ Αρσενίδης).. Το Τριφύλλι όμως έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Πιτσώτη στο 25′ και του Καλοσκάνη στο 30′.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να μπαίνουν φουριόζοι και να χάνουν τετ α τετ στο πρώτο λεπτό με τον Μοίρα. Από το κόρνερ ήρθε και δεύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο. Με την τρίτη ευκαιρία, και φαρμακερή, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 4ο λεπτό με τον Βλέτσα. Μία λάθος πάσα στην άμυνα του Τριφυλλιού, έφερε τον σκόρερ απέναντι από τον Μέμα, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ένα νέο λάθος των “πράσινων” οδήγησε και στο 2-0 τρία λεπτά αργότερα, με την ομάδα του Πειραιά να κάνει δύο τα τέρματά της με το γκολ του Αρσενίδη. Μάλιστα οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν και το 0-3 στο 13ο λεπτό, με τους παίκτες των γηπεδούχων να μοιάζουν… ζαλισμένοι.

Από το 15′ και μετά όμως είχαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Η ομάδα του Θωμά Μαυρουδή πήρε τον έλεγχο του αγώνα και έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 16ο λέπτο με τον Σταγάκη. Η αντεπίθεση του Τριφυλλιού άρχισε με το γκολ του Πιτσώτη στο 25′. Ο Διαμαντής εκτέλεσε κόρνερ με πολλά φάλτσα αναγκάζοντας τον Κονσολάκη να αποκρούσει δύσκολα, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και τον Πιτσώτη από κοντά να κάνει το 1-2.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, οι “πράσινοι” έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Διαμαντής εκτέλεσε φάουλ αυτή τη φορά και ο Καλοσκάνης νίκησε τους πάντες στον αέρα γράφοντας το 2-2.

Στο δεύτερο μέρος μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει και για ένα τρίτο γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα λίγο έλειψε να κάνει το 2-3 σε δύο περιπτώσεις, με τα σουτ του Μοίρα να καταλήγουν στο δοκάρι.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2 και όσους βρέθηκαν στο Κορωπί χορτασμένους από το θέαμα των Παίδων των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός πλέον έχει 5 βαθμούς στο πρωτάθλημα Κ15 της Super League, ενώ  ο Ολυμπιακός 4 έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο.

Παναθηναϊκός (Μαυρουδής): Μέμα, Κοκκάκης, Χασανάγκο, Παπατριανταφύλλου (72′ Νικολετόπουλος), Πιτσώτης, Λιατίφης, Νότας (62′ Δάμης), Σπαθάρης (85′ Κανάκης), Σταγάκης (72′ Τόμπρας), Καλοσκάνης, Διαμαντής

Ολυμπιακός (Τοπολιάτης): Κονσολάκης, Μίνης, Χουρδάκης, Φίλος, Κωστούλας, Μαυρόπουλος (Σταράκης 50’), Διαμαντόπουλος (Γατόπουλος 63’), Ρούτσι (Αθανασίου 78’), Μοίρας, Βλέτσας (Νίνος 78’), Αρσενίδης (Παπακανέλλος 50’).