Πολλές μάχες για τους “πράσινους” ξιφομάχους

Στην ξιφασκία, οι “πράσινοι” και οι “πράσινες” αθλήτριες του τμήματος ξιφασκίας του Παναθηναϊκού έδωσαν μάχες σε όλες τις κατηγορίες, δίνοντας κάθε φορά τον καλύτερο τους εαυτό.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στην πρωτεύουσα Αθήνα, αλλά και στην συμπρωτεύουσα Θεσσαλονίκη. Συγκεκριμένα, ο ξιφομάχος του Παναθηναϊκού, σε επίπεδο ακαδημιών, Νίκος Ισμαγκίλοβ, αγωνίστηκε στο κύπελλο σπάθης για ηλικίες μέχρι 20 ετών.

Κατάφερε να κατακτήσει την 12η θέση , ενώ ο έτερος “πράσινος”, Κώστας Κασίνα, στην ίδια κατηγορία βγήκε 34ος.

Η Ραφαέλα Πλυρά, αγωνίστηκε στο κύπελλο ξίφους μονομαχίας u17. Με την επίδοση της κατάφερε να πάρει 43η θέση. Όσον αφορά τον Ανδρέας Μουρμούρης, ήταν ο αθλητής του Τριφυλλιού με την δυσκολότερη αποστολή. Πήρε μέρος στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων ξίφους μονομαχίας που έλαβε μέρος στη Θεσσαλονίκη. Η θέση του ήταν η 129η.

Οι νεαροί και νεαρές “πράσινες” τα έδωσαν όλα και έτσι ο Παναθηναϊκός εκπροσωπήθηκε επάξια για ακόμη μία φορά.

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου

Καλή παρουσία είχε σήμερα το τμήμα ξιφασκίας του Παναθηναϊκού σε επίπεδο ακαδημίων σε αγώνες που έγιναν στην Αθήνα αλλά και στη Θεσσαλονίκη.

Στο κύπελλο σπάθης U20 ο Νίκος Ισμαγκίλοβ κατέκτησε την 12η θέση ενώ στην ίδια κατηγορία ο Κώστας Κασίνας ήταν 34ος.

Στο κύπελλο ξίφους μονομαχίας u17 η Ραφαέλα Πλυρά κατέκτησε την 43η θέση ενώ στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων ξίφους μονομαχίας που γίνεται στη Θεσσαλονίκη, ο Ανδρέας Μουρμούρης πήρε την 129η θέση.