Κ17: ”Κόλλησε” στο 2-2 με τον Πανιώνιο ο πολύ καλός Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή του, που είχε μέσα στο γήπεδο, σε νίκη και έμεινε στο 2-2 με τον Πανιώνιο για την 7η αγωνιστική της Superleague Κ17.

Οι Πράσινοι κατάφεραν να ”απαντήσουν” δυο φορές (10′ Βολάκης, 67′ πεν. Τζαβίδας) σε γκολ του Πανιωνίου, που ήρθαν κόντρα στην ροή του αγώνα, αφού οι Κυανέρυθροι δεν δημιούργησαν ουσιαστικά ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν ποτέ να περάσουν μπροστά στο σκορ, ώστε να κατακτήσουν την νίκη.

Ο Πανιώνιος πήρε από πολύ νωρίς στο προβάδισμα, εκμεταλλευόμενος την πρώτη φάση που δημιούργησε στο 5ο λεπτό, με τον Χαϊκάλη να μετουσιώνει την σέντρα του Μανωλά σε γκολ με κεφαλιά.

Από το 10ο λεπτό του αγώνα και μετά, οι Πράσινοι κυριάρχησαν στο γήπεδο. Γι’ αυτό και δεν άργησε να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στο 10′ ο Πουλιάνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Πανιωνίου, έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Βολάκης πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Κι εκεί που φαινόταν ότι το Τριφύλλι έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα και «σιγοψήνεται» ένα δεύτερο γκολ, ήρθε πάλι ο Πανιώνιος να κάνει το 2/2, πετυχαίνοντας γκολ και στην δεύτερη ευκαιρία, που έφτιαξε στο ματς.

Ο Ζαμάνης εκτέλεσε φάουλ, βρήκε τον Ζούλια κι αυτός από κοντά «έγραψε» το 1-2 για τους Κυανέρυθρους. Έτσι, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό, παρ’ ότι ήταν καλύτερος στο γήπεδο, να βρίσκεται πίσω στο σκορ λόγω της αποτελεσματικότητας του Πανιωνίου.

Στο δεύτερο μέρος, το Τριφύλλι μπήκε αποφασισμένο να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει αυτό που του ανήκει. Η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου πίεσε πολύ και έχασε αρκετές ευκαιρίες.

Η ισοφάρισε ήρθε τελικά στο 67ο λεπτό, όταν ο Κρυπαράκος κέρδισε πέναλτι μετά από ατομική προσπάθεια και ο Τζαβίδας το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 2-2.

Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα για την ισοφάριση, όμως παρά τις φάσεις, που δημιούργησαν οι παίκτες του, το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Παναθηναϊκός (πρ. Κώστας Φραντζέσκος): Δρανδάκης, Καρνέσης (81′ Ζαφείρης), Παυλάκης, Μπάκος (58′ Στόιος), Προδρομίτης (46′ Κωστόπουλος), Μαρκοδημήτρης, Βολάκης, Δημοσθενιάδης, Τζαβίδας, Αργυράκος, Πουλιάνος (58′ Ζούγρας)

Πανιώνιος : Αυγερινός, Ταρσάναλης, Μανωλάς, Χριστοφιλόπουλος, Ζούλιας, Αντωνέας, Ζαμάνης, Αργυρίου, Χαϊκάλης, Τσιούρης, Γαρμπής