“Καταιγιστικός” πριν την Εφές ο Παναθηναϊκός

“Καταιγιστικός” με το “καλημέρα” ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ στην 3η αγωνιστική της Basket League, με τους Πράσινους να επικρατούν με του Δικεφάλου με 96-67, κάνοντας το 2/2 στο ελληνικό πρωτάθλημα και στρέφοντας πλέον το βλέμμα τους στο παιχνίδι που έρχεται με την Αναντολού Εφές.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χάουαρντ Σαντ Ρος που σε 21:49 πέτυχε 15 πόντους με 2/2 τρίποντα και 4/5 δίποντα, με τον Κουβανό να σημειώνει όλους τους πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας ρεκόρ παραγωγικότητας σε μία περίοδο στην καριέρα του. Στους 13 ο Ιωάννης Παπαπέτρου, στους 12 ο Ντίνος Μήτογλου, ενώ διψήφιος ήταν και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 10.

Ο… bomber Σαντ Ρος!

Η πρώτη περίοδος είχε την “υπογραφή” του Χάουαρντ Σαντ Ρος, με τον Κουβανό γκαρντ να κάνει ρεκόρ καριέρας σε ένα δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 15 πόντους με 2/2 τρίποντα, 4/4 δίποντα και 1/1 βολή. Ο Παναθηναϊκός πάτησε το “γκάζι” μετά το 9-9 του 5ου λεπτού και “έτρεξε” ένα σερί 14-0, φτάνοντας στο 23-9 στο 9′.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει σκορ μετά από κάτι περισσότερο από τέσσερα λεπτά, με τον Γιώργο Βόβορα μετά τη χρησιμοποίηση του Γιώργου Καλαϊτζάκη στην αρχική πεντάδα, να ρίχνει στο παρκέ και τον Νίκο Δίπλαρο, επιθυμώντας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους από νωρίς.

Άμυνα και… 9/11 αιφνιδιασμούς!

Το νερό είχε μπει από νωρίς στο… αυλάκι για το Τριφύλλι, με τους Πράσινους να μην έχουν όρεξη για “παιχνίδια”, όντας πλήρως συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση και τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Ντίνο Μήτογλου να παίρνουν την “μπαγκέτα” από τον Σαντ Ρος.

Οι δύο ‘Ελληνες συνέχισαν να “βομβαρδίζουν” το καλάθι του ΠΑΟΚ, με τον Παπαπέτρου να ολοκληρώνει την περίοδο με 7 πόντους και τον Μήτογλου με 9. Οι Πράσινοι μάλιστα πέρα από την πολύ “σφιχτή” άμυνα “έτρεχαν” σε κάθε ευκαιρία στο “ανοιχτό” γήπεδο, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο ημίχρονο με 9/11 αιφνιδιασμούς.

Η διαφορά στο 16′ έφτασε για πρώτη φορά τους 20 πόντους (44-24) με καλάθι και φάουλ του αρχηγού του Τριφυλλιού και “ακούμπησε” τη μέγιστη τιμή της στο 18’, με τον Μάρκους Φόστερ να διαμορφώνει το 48-24, για να κλείσει το ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 51-28.

Run and… gun!

Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί με τον Γιώργο Βόβορα να κάνει δοκιμές και ενόψει του ματς με την Αναντολού Εφές, με τους Πράσινους όμως να μην κατεβάζουν τον ρυθμό και χάρη στα τρίποντα του Νεμάνια Νέντοβιτς να φτάνουν στο +30 (61-31) στο 24′.

Το Τριφύλλι συνέχισε να “χτυπάει” τον ΠΑΟΚ στο “ανοιχτό” γήπεδο, ενώ ξεκίνησε να “βομβαρδίζει” και έξω από τα 6,75μ., ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με 7/12 τρίποντα και ποσοστό 61%, ζώντας από την αντίθετη πλευρά αυτό που βίωσε το βράδυ της Παρασκευής (6/11) κόντρα στην ΤΣΣΚΑ.

H τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να ρίξει τη διαφορά και χάρη στους συνεχόμενους πόντους των Γκρίφιν και Λαβ έφτασε στο 71-50 στο 28′, για κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 77-50.

Τυπική διαδικασία

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έριξε ρυθμό, έχοντας στο μυαλό του και το επερχόμενο παιχνίδι με την Αναντολού Εφές, αλλά και την κόπωση από το δύσκολο ματς με την ΤΣΣΚΑ να κάνει την εμφάνισή της, με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται το “χαλάρωμα” και με σερί 9-0 να ρίχνει μετά από ώρα τη διαφορά στους 17 (77-60) στο 33′.

Το τάιμ άουτ που κάλεσε όμως ο Βόβορας αφύπνισε και πάλι τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι με ενέργεια και διάθεση, επαναφέροντας και πάλι τη διαφορά στις παρυφές των 30 πόντων, με ένα σερί 7-0, για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 96-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 51-28, 77-50, 96-67.