Κατώτερος του αναμενομένου ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος του αναμενομένου και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 78-71 στο ΟΑΚΑ για τη 2η αγωνιστική της Euroleague. Oι “πράσινοι” εμφανίστηκαν προβληματικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Το πολύ κακό ξεκίνημα στοίχισε στο Τριφύλλι.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό οι Μάρκους Φόστερ και Ιωάννης Παπαπέτρου που σημείωσαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύ καλή και η παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη στην άμυνα.

Το ματς

Τα… έσπασε

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νευρικά την αναμέτρηση και ήταν ιδιαίτερα άστοχος στην επίθεση, παρά τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισαν με κύριο εκφραστή τον Ντίνο Μήτογλου. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο ήρεμος στις αποφάσεις του και με τον Γιώργο Πρίντεζη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 0-4 (4′) και 2-8 (6′), με τις δύο ομάδες να παραμένουν άστοχες για παραπάνω από δυόμιση λεπτά.

Η αστοχία του Τριφυλλιού συνεχίστηκε, με τους “πράσινους” να βρίσκουν σκορ μετά από 4 λεπτά αγώνα, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει βρει ρυθμό και να χτυπάει τον Παναθηναϊκό στη ρακέτα. Έλλις και στη συνέχεια Μάρτιν δεν είχαν αντίπαλο, με τους “ερυθρόλευκους” να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (+12), χάρη σε καλάθι του Σλούκα και τον Όγκαστ να μειώνει με συνεχόμενους πόντους για να λήξει το δεκάλεπτο με τρίποντο του Σπανούλη 12-22.

Καταστροφική δεύτερη περίοδος και… Κασελάκης

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν απλά καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό, με Τζένκινς και Χάρισον να κάνουν επιπλέον ζημία στο Τριφύλλι με την είσοδό τους στο παρκέ. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν πολλές δεύτερες επιθέσεις, τις οποίες αξιοποίησαν, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (20-35) στο 15΄ με τρίποντο του Χάρισον.

Το Τριφύλλι προσπάθησε με τους Φόστερ και Παπαπέτρου να “κλείσει” τη διαφορά, όμως τα πολλά λάθη έδωσαν στον Ολυμπιακό εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Η είσοδος όμως του Κασελάκη στο παιχνίδι άλλαξε το πρόσωπο του Παναθηναϊκού. Ο Έλληνας φόργουορντ έβγαλε ενέργεια και πάθος στο παρκέ και με 7 πόντους κατάφερε να μειώσει σε 35-44, σκορ που οι δύο ομάδες πήγαν στο αποδυτήρια στην ανάπαυλα.

Προσπάθησε την αντεπίθεση…

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκό προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και με τον Φόστερ και τον Παπαπέτρου να εκτελούν έφερε το ματς το -6 (42-48). Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια βρήκε ελεύθερα σουτ και έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +11 (42-53) με δίποντο του Πρίντεζη.

Οι “πράσινοι” όμως είχαν βρει ρυθμό και χάρη στην πολύ καλή άμυνά τους βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό με τους Φόστερ και Νέντοβιτς, για να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -5 (57-62) και τον Παπαγιάννη να είναι πρωταγωνιστής στο αμυντικό κομμάτι.

Τα πολλά λάθη στοίχισαν…

Στα τελευταία 10 λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να φτάσουν σε “απόσταση βολής” τον Ολυμπιακό, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης και οι βεβιασμένες επιθέσεις σε κομβικά σημεία του ματς δεν έδωσαν τη δυνατότητα στο Τριφύλλι να πλησιάσει στο σκορ.

Οι “πράσινοι’ μείωσαν σε 60-64  με κάρφωμα του Σαντ Ρος στο 33′, όμως αυτή ήταν στην πραγματικότητα και η τελευταία φορά που φάνηκαν απειλητικοί στο ματς. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την καλή εμφάνιση των περιφερειακών του και έφτασε τελικά στη νίκη με 71-78.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-80.