Κολοσσός – Παναθηναϊκός 64-88: Νέντοβιτς… καυτός τον οδηγεί!

Ο Παναθηναϊκός σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο κόντρα στον Κολοσσό στην Ρόδο βρισκόμενος πίσω στο σκορ με 40-33 στο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Νεμάνια Νέντοβιτς και με μία τρίποντη ραψωδία στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο “εκτέλεσε” τους Ροδίτες και έκανε το δεύτερο μέρος για τον Παναθηναϊκό τυπική διαδικασία επικρατώντας με 88-64.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Κολοσσό, με τον Παναθηναϊκό ναι μεν να βρίσκει επιθετικές λύσεις με τον Παπαγιάννη στην επίθεση, αλλά η κακή άμυνα κράτησε τον Κολοσσό σε επαφή με το σκορ. Το δεκάλεπτο έληξε 18-17 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Από εκεί και πέρα το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για τον Παναθηναϊκό, με τον Κολοσσό να είναι μπροστά σε όλο το δεκάλεπτο. Τα τρίποντα του Ξανθοπούλου έδωσαν μια μικρή διαφορά στους Ροδίτες, ο Μέικον προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά αλλά και πάλι ο Ξανθόπουλος σε συνεργασία με τον Μαργαρίτη έδωσαν αέρα 7 πόντων (40-33) στον Κολοσσό στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και με μια τρίποντη ραψωδία από τους Νέντοβιτς ( κυρίως) Μέικον αλλά και Οκάρο Ουάιτ μπήκε μπροστά στο σκορ και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με φόρα από το 3ο και αύξησε την διαφορά μέχρι και στους 27 πόντους (80-53) για να τελειώσει το παιχνίδι με σβηστές μηχανές.

Τα Δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88.