Κολοσσός – Παναθηναϊκός 78-81: Νίκη με… παράπονα του Αταμάν!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε πιο εύκολα τον Κολοσσό στη Ρόδο, απ’ όσο φανερώνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης (78-81), ωστόσο η… χαλαρότητα που έδειξαν οι Πράσινοι στο δεύτερο μέρος, ήταν κάτι που δεν άρεσε στον Εργκίν Αταμάν!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του, νίκησε τον Κολοσσό (78-81) στη Ρόδο και παρέμεινε αήττητος στη Basket League, παρόλα αυτά, ο Εργκίν Αταμάν είχε αρκετά παράπονα από τους παίκτες του!

Οι Πράσινοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως στο φινάλε… χαλάρωσαν αρκετά και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν.

Πρώτοι σκόρερ του Τριφυλλιού ήταν οι Βιλντόζα και Ναν, οι οποίοι πέτυχαν από 15 πόντους ο καθένας, ενώ 11 πόντους πέτυχε ο Μπαλτσερόφσκι και 10 ο Μήτογλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο στο +7 (20-27). Οι Πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, κατόρθωσαν να φτάσουν στο +16 (28-44) με το εύστοχο τρίποντο του Βιλντόζα στο 20’, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, το Τριφύλλι αγωνίστηκε πιο ελεύθερα και… ξέχασε την άμυνα, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μειώνει στους εννέα (45-54 στο 27′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το 61-51 υπέρ του Παναθηναϊκού, ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 27-20, προκαλώντας τα… παράπονα του Εργκίν Αταμάν. Πάντως, το Τριφύλλι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-78, αλλά αρκετά πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81.