Λάρισα – Παναθηναϊκός 74-62: Νέα Θεσσαλική σφαλιάρα…

Στον πέμπτο ημιτελικό θα σφραγιστεί το πολυπόθητο εισιτήριο των τελικών της Basket League, αφού η Λάρισα επικράτησε ξανά στο Κλειστό της Νεάπολης του Παναθηναϊκού με 74-62!

Η Λάρισα παίζοντας με πάθος και δύναμη έφτασε σε ακόμα μία νίκη κόντρα στους «Πράσινους» και έκανε το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός πλέον θα πρέπει να εκμεταλλευτεί την έδρα του στο πέμπτο παιχνίδι και να πάρει αυτός την πρόκριση στους τελικούς.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 7-4, ενώ στο 5’ πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (12-4). Στο 7’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (17-6) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-11 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 22-18 στο 13’, ενώ στο 15’ πλησίασε σε 25-23. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 30-29 και στο 22’ ξέφυγαν με 35-29. Η Λάρισα προσπέρασε με 46-44 στο 27’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 52-50. Στο 32’ το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα με 59-54 αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη με 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 12, Καράμπελας 1, Μπέρζινς 2, Μάριτς 6, Μούντι 13 (1), Χάντσον 10 (1), Ζάρας 17 (4), Παπαντωνίου

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Γιώργος Βόβορας): Σίβα 2, Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 11 (1), Γουάιτ 4, Νέντοβιτς 11 (1), Μέικον 13 (1), Μποχωρίδης, Κασελάκης 9 (1), Έβανς 5, Σαντ-Ρος 4 (1)