Λαύριο – Παναθηναϊκός 92-82: Κατάφερε να χάσει! (vid)

Ένας τραγικός Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να χάσει από το Λαύριο με 92-82. γνωρίζοντας “ήττα-ντροπή” από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στην 10η αγωνιστική της Basket League. Αγνώριστοι οι Πράσινοι στην επανάληψη, όπου δέχθηκαν 61 πόντους!

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Για τον Παναθηναϊκό 19 πόντους σημείωσαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ στους 11 σταμάτησε ο Ντίνος Μήτογλου. Άλλους 10 πρόσθεσε ο Άαρον Γουάιτ. Την ίδια στιγμή το εντυπωσιακό Λαύριο είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πάτησε το “γκάζι” από την αρχή

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος και με ενέργεια στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα στο 2′ με 0-6. Οι Πράσινοι πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, κάνοντας το σκορ 2-9 στο 5′. Το Τριφύλλι όμως ξεκίνησε τα λάθη, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 5 συνολικά, δίνοντας την ευκαιρία στο Λαύριο να ισοφαρίσει.

Οι παίκτες του Σερέλη “έτρεξαν” ένα σερί 7-0, φέρνοντας το ματς στα ίσια σε 9-9 στο 6′. Η είσοδος του Νέντοβιτς άλλαξε τις ισορροπίες, με τον Σέρβο να παίρνει στη “μπαγκέτα” και τον Παναθηναϊκό να απαντάει με ένα σερί 0-10, για να προηγηθεί με 9-19 στο τέλος την πρώτης περιόδου.

Στους 18 ο Παπαπέτρου, στα 11 τα… λάθη

Ο Παναθηναϊκός είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Παπαπέτρου, με τον αρχηγό του Τριφυλλιού να “τραβάει” τους συμπαίκτες του στην επίθεση. Το Λαύριο μείωσε σε 15-20 στο 11′ και έφερε το ματς σε “απόσταση βολής” στο 17′ (29-31), όμως η είσοδος του Παπαπέτρου και του Παπαγιάννη άλλαξαν την εικόνα του ματς.

Οι Πράσινοι έσφιξαν την άμυνα τους, με τον “Big Papa” να είναι φόβητρο μέσα στη ρακέτα και τον Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους, να πηγαίνουν τον Παναθηναϊκό στο +11 (31-42), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά ως τότε, στο ημίχρονο. Μοναδικό πρόβλημα για το Τριφύλλι τα 11 λάθη, στα οποία υπέπεσαν οι Πράσινοι.

Άμυνα για… κλάματα και 33 πόντοι παθητικό!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκό “εξαφανίστηκε” από το παιχνίδι, με το Λαύριο να πετυχαίνει 33 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, χάρη στην πολύ κακή άμυνα των Πράσινων. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με +13 (33-46) στο 22′, όμως έκτοτε το Λαύριο ανέβασε την απόδοσή του και κάλυψε τη διαφορά.

Οι παίκτες του Σερέλη όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά, αλλά κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 56-55 στο 28′.  Μάλιστα το Λαύριο βρέθηκε και στο +5 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με στο σκορ στο 64-59 και τους Πράσινους να έχουν 17 λάθη!

Έτσι δεν πάει πουθενά!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στην τέταρτη περίοδο να εμφανίζεται τραγικός, επιτρέποντας στο Λαύριο να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους (79-65) στο 35′, με τον Βόβορα να δίνει οδηγία για πίεση σε όλο το γήπεδο και τους Πράσινους να “ροκανίζουν” σταδιακά τη διαφορά.

Οι Πράσινοι με τρία συνεχόμενα κλεψίματα μείωσαν σε 82-75 στο 38′, όμως τα λάθη δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό αν επιστρέψει στο ματς, δίνοντας την ευκαιρία στο Λαύριο να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του και βάζοντας το Τριφύλλι σε έντονο προβληματισμό για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82.