Μακάμπι-Παναθηναϊκός 89-81: Ένας – απίθανος – Νέντοβιτς δεν έφερε την “άνοιξη”

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι και ηττήθηκε με 89-81, έχοντας έναν μαγικό Νεμάνια Νέντοβιτς, που έκανε ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους. Ο Σέρβος ήταν απλά ασταμάτητος, διαλύοντας όλα τα αμυντικά σχέδια του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Δεύτερος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν Μπεν Μπέντιλ που σημείωσε 9 πόντους, παίζοντας πολύ καλή άμυνα στην παρουσία του στο παρκέ, ενώ άλλους 7 πρόσθεσε ο Μάρκους Φόστερ. Οι Πράσινοι έπεσαν στο 5-10, έδειξαν όμως πως πλέον έχουν ανέβει επίπεδο.

Το ματς

Καταστροφική εκκίνηση….

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο το παιχνίδι, αφού δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου να βρει ρυθμό στην επίθεση. Οι Πράσινοι έπαιξαν καλή άμυνα στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα, όμως στη συνέχεια παρασύρθηκαν από την αστοχία του.

Η Μακάμπι επιθετικά έβρισκε εύκολους πόντους μέσα από τη ρακέτα, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με 7/11 δίποντα, με τους Ισραηλινούς να πατούν “γκάζι” μετά το 4-4 του 6′ και να το μετατρέπουν σε 16-7 στο 9′, με τους Πράσινους να μένουν για 5 λεπτά χωρίς σκορ, για κλείσει το δεκάλεπτο με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να προηγείται με 21-12 και τον Παναθηναϊκό να ψάχνεται.

Ο Νέντοβιτς τον κράτησε “ζωντανό”

Και στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι, βρήκε όμως στο πρόσωπο του Νέντοβιτς τον παίκτη που τον “κουβάλησε” επιθετικά. Ο Σέρβος ήταν εξαιρετικός, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 14 από τους 30 πόντους του Τριφυλλιού, παίζοντας ουσιαστικά μόνος του τη Μακάμπι.

Οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Τριφυλλιού και έφτασαν ακόμα και στο +16 (35-19) στο 17′, όμως ένα σερί 5-0 του Παναθηναϊκού έριξε τη διαφορά μία “ανάσα” από τους 10 πόντους, κρατώντας τους Πράσινους “ζωντανούς” στη διεκδίκηση του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο (41-30).

“Μάζεψε” τη διαφορά με Σέρβο “μαέστρο”

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μεταμορφωμένος στο παρκέ, όμως ο Νέντοβιτς συνέχισε να “σκοτώνει” τη Μακάμπι. Ο Σέρβος ηγήθηκε της αντεπίθεσης του Τριφυλλιού που έφερε το ματς ακόμα και στο -4 (50-46) στο 27′, με τη Μακάμπι να νιώθει πλέον καυτή την “ανάσα” των Πράσινων.

Οι Ισραηλινοί αδυνατούσαν να σταματήσουν τον Νέντοβιτς, που σκόραρε, μοίραζε και έπαιζε άμυνα, συμπαρασύροντας στον ρυθμό του και τους συμπαίκτες του. Η Μακάμπι προσπάθησε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ, έφτασε στο +9, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι εκεί, κλείνοντας την τρίτη περίοδο πίσω με 59-52, “μαζεύοντας” τη διαφορά.

Ο “μαγικός” Νέντοβιτς δεν έφερε την “άνοιξη”

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε “μέταλλο” και δεν τα παράτησε ούτε στιγμή, παρότι επιθετικά στηριζόταν μόνο στον Νέντοβιτς. Το Τριφύλλι μείωσε αρχικά σε 65-61 στο 33′, ενώ στη έσφιξε την άμυνά του με τον Μπέντιλ να μαρκάρει ακόμα και τα αντίπαλα πλέι μέικερ.

Ο Νέντοβιτς έστειλε μετά από την πρώτη περίοδο τους Πράσινους σε “απόσταση βολής” (75-73) στο 37′, κάνοντας το ματς “θρίλερ”. Το τελευταία τρία λεπτά ήταν μία άτυπη κόντρα του Σέρβου με τον Γουίλμπεκιν, όμως οι Ισραηλινοί βρήκαν πόντους από τους Μπέντερ και Μπράιαντ και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-30, 59-52, 89-81.