Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 85-83: Πέταξε… 38 λεπτά και “λύγισε” στο Game 3

Ο Παναθηναϊκός "πέταξε" 38 λεπτά στα... σκουπίδια στο Βελιγράδι, "άγγιξε" μία μυθική ανατροπή απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ωστόσο "λύγισε" στο τελευταίο σουτ.

, basketball player of Panathinaikos, at the Euroleague match against Maccabi, at Aleksandar Nikolic Hall. Belgrade, 30.04.2024. photo: Nebojsa Parausic / MN Press BASKETBALL, EUROLEAGUE, MACCABI, PANATHINAIKOS

Ο Παναθηναϊκός “πέταξε” 38 λεπτά στα… σκουπίδια στο Βελιγράδι, “άγγιξε” μία μυθική ανατροπή απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ωστόσο “λύγισε” στο τελευταίο σουτ (85-83) και την Μ. Πέμπτη (02/05) καλείται να παίξει ένα παιχνίδι δίχως αύριο!

Οι Πράσινοι πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 18 (57-39 στο 24′), ωστόσο έφτασαν κοντά στην ανατροπή.

Πάντως, το Τριφύλλι ηττήθηκε και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αφού οι Ισραηλινοί έκαναν το 2-1 στη σειρά, με αυτό το αποτέλεσμα,

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Κέντρικ Ναν που πέτυχε 25 πόντους, άλλους 17 συμπλήρωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ήταν ξανά εξαιρετικός, την ώρα που ο Ματίας Λεσόρ σημείωσε 14 πόντους.

Δεν μπήκε ποτέ στο ρυθμό του παιχνιδιού ο Κώστας Σλούκας (0 πόντοι, 3 ασίστ), “πληγώθηκε” από τους Νίμπο (22 πόντοι) και Μπράουν (16 πόντοι), η ελληνική ομάδα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με πολύ άσχημο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 7-0 στα πρώτα λεπτά του ματς, στα οποία ο Κόλσον πραγματοποίησε τεράστια “ζημιά” στους Πράσινους. Βρίσκοντας αμυντικές λύσεις από τον Ιωάννη Παπαπέτρου και παίρνοντας ρυθμό στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2 (11-9 με βολή του Λεσόρ στο 6’). Παρόλα αυτά, τα λάθη της ομάδας του Εργκίν Αταμάν και οι αμυντικές παθογένειες, οδήγησαν σε +12 (23-11) των Ισραηλινών στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό ξέσπασμα και να μειώνει στους 7 (28-21 με καλάθι του Γκριγκόνις) στο 14’, αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει κι άλλο τη Μακάμπι. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 (44-29 με καλάθι του Νίμπο στο 19’), ωστόσο με ένα 5-0, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 46-37.

Στην “επανάληψη”, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση, με τους Πράσινους, όχι μόνο να μην βελτιώνονται, αλλά να χάνουν εκ νέου την επαφή τους με το σκορ (57-39 με τρίποντο του Κοέν στο 24′). Η ομάδα του Όντεντ Κάτας διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας, με τους φιλοξενούμενους πάντως, να “σφίγγουν” λίγο την άμυνά τους και να μειώνουν στους 8 (64-56 με τρίποντο του Παπαπέτρου), 25” πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Εν τέλει, το τρίτο δεκάλεπτο, έληξε με καλάθι του Μπράουν, ο οποίος έγραψε το 67-56.

Με ένα επιμέρους 7-2, το Τριφύλλι μείωσε στους 6 (69-63 με βολή του Ναν) στο 32′, όμως ο Μπράουν δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να επιστρέψει σε εκείνο το σημείο (78-65 στο 35′). Πάντως, στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός… θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και αρχικά μείωσε στους 4 (81-77 με τρίποντο του Ναν στο 38′). Στη συνέχεια, με καλάθι του Λεσόρ, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μείωσε στους 2 (81-79) στο 39′, επιστρέφοντας… για τα καλά στο παιχνίδι. Ο Κόλσον έγραψε το 83-79, όμως ο Ναν μείωσε στον πόντο (83-82), λίγο αργότερα. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα, με τον Λεσόρ να κερδίζει δύο βολές, αλλά να πετυχαίνει την μία και να ισοφαρίζει σε 83-83. Στην επόμενη επίθεση της Μακάμπι, οι διαιτητές μέτρησαν καλάθι του Μπράουν, λόγω επαφής του Λεσόρ με το ταμπλό, το οποίο όμως αναίρεσαν μέσω του instant replay. Εν συνεχεία, δόθηκε τζάμπολ, ο Νίμπο το κέρδισε και ο Γκραντ έκανε φάουλ στον Μπράουν. Ο Αμερικανοισπανός έγραψε με δύο βολές, το 85-83, ο Ναν έχασε το τελευταίο σουτ και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.