Μακεδονικός – Παναθηναϊκός Β’ 1-1: Μπορούσαν και την ανατροπή οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός Β’ αναδείχθηκε ισόπαλος σε 1-1 με τον Μακεδονικό στη Θεσσαλονίκη για την 7η αγωνιστική της Super League 2, στην επιστροφή του στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά την ήττα από τον Πανσερραϊκό στη Ριζούπολη.

Οι “πράσινοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό μετά από γκολ του Μπρατσιάνη, αλλά έκαναν μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 83′ με τρομερό σουτ του Σερπέζη. Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου μπορόυσε να φτάσει και στην ολική ανατροπή, πιέζοντας αρκετά στο τέλος, όμως δεν τα κατάφερε.

Το πρώτο δεκαπεντάλεπτο κύλησε δίχως κάποια μεγάλη στιγμή για τις δύο ομάδες και ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός. Ο Μακεδονικός όμως, με την πρώτη σημαντική ευκαιρία που βρήκε στο παιχνίδι κατάφερε να σκοράρει, καθώς στο 18′ ο Μπρατσιάνη πέτυχε γκολ με κοντινό πλασέ, μετά από κόρνερ και κεφαλιά πάσα του Σιμόνι. Το Τριφύλλι έψαξε αντίδραση και απείλησε με σουτ του Βουτσά στο 26′, με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία. Στο 45′, ο Ζαννάκης έκανε ένα πολύ επικίνδυνο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, με τον Ξενόπουλο να ελέγχει. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τους δύο “μονομάχους” να οδηγούνται στα αποδυτήρια, έπειτα από ένα… φτωχό σε θέαμα πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην εστία του Γουναρίδη, όταν στο 56′ ο Ταβάρες έκανε όμορφη ενέργεια και εκτέλεσε, όμως το σουτ ήταν άστοχο. Στο 59′ ο Σωτήρης Αντωνίου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, μεταξύ άλλων, τον Μπιλάλ, με τους “πράσινους” αυτόματα να αυξάνουν την πίεση τους. Ο Αιγύπτιος σέντερ φορ υποδέχτηκε την μπάλα με υπέροχο κοντρόλ και γύρισε αλλά βρήκε περισσότερο αέρα και με αυτό τον τρόπο δεν κατάφερε να απειλήσει άμεσα στο 69′. Στο 83′ το Τριφύλλι έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Σερπέζης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα καλοζυγισμένο σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας της Νεάπολης. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, με τον Τερεζίου να σουτάρει στο 85′, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Μακεδονικού. Στο τέλος, τα… αίματα άναψαν με τον Αγκοστίνιο και τον Τσιφτσί να… πιάνονται σχεδόν στα χέρια και να δέχονται από μία κόκκινη κάρτα. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή του επιθετικού του Τριφυλλιού με τα “πράσινα”.

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης (45′ Κοτταρίδης), Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος, Τσιλιγγίρης, Ζαννάκης (63′ Μπάγκολα), Σιμόνι (78′ Τσιφτσί)

Παναθηναϊκός Β’ (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σερπέζης, Σιδεράς, Βουτσάς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης (59′ Τερεζίου), Ανδρικόπουλος (80′ Αγκοστίνιο), Φουρτάδο (59′ Μπιλάλ), Αντωνίου (71′ Καρβούνης), Ταβάρες, Σαρδέλης (59′ Κρυπαράκος)