Με “ήρωα” τον Κολοβέτσιο η τελευταία εντός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ (vid)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Κυριακή (27/2) την ΑΕΚ στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League, σε ένα ιδιαίτερα σημαντικό παιχνίδι αναφορικά με την είσοδο του “τριφυλλιού” στα Play off.

Με αφορμή το επερχόμενο Αθηναϊκό ντέρμπι, to Trifilara.gr θυμάται την τελευταία  εντός έδρας νίκη των “πράσινων” κόντρα στην “Ένωση”, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Πάμε πίσω λοιπόν στις 10 Νοεμβρίου 2019, όπου οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής  του πρωταθλήματος της σεζόν 2019-2020

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το “τριφύλλι” στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, χάρη σε τέρματα των Μπακάκη (18′) και Ολιβέιρα (36′).

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση στο δεύτερο μέρος και να πραγματοποιήσουν μία σπουδαία και σπάνια ανατροπή.

Αρχικά μείωσαν με τον Μακέντα στο 66” ενώ τρία λεπτά μετά ισοφάρισαν με τον Περέα. Η ολική ανατροπή του Παναθηναϊκού σφραγίστηκε στο 88′ με την κεφαλιά του Δημήτρη Κολοβέτσιου, ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ.