Με νίκη η Ρεάλ πριν τη “διαβολοβδομάδα” και τον Παναθηναϊκό (vid)

Με νίκη θα πάει στην πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Βαλένθια με 93-79. Να υπενθυμίσουμε ότι η “βασίλισσα” υποδέχεται τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή (15/10).

Με κορυφαίους του Ρούντι Φερνάντεθ (12 π.), Τομά Ερτέλ (11 π.) και Γκέρσον Γιαμπουζέλ (11 π.), η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δυσκολεύθηκε για τρεις περιόδους, αλλά με ένα ξέσπασμα και επιμέρους σκορ 29-19 στην τελευταία περίοδο, πέρασε από την έδρα της Βαλένθια. “Διψήφιοι” ήταν και οι Έντι Ταβάρες, Σέρχιο Γιουλ που πέτυχαν από 10 πόντους έκαστος. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάρτιν Χέρμανσον με 20 πόντους.

Οι Μαδριλένοι πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό, υποδέχονται την… πρωτάρα Μονακό την Τετάρτη (13/10) σε μία “διαβολοβδομάδα” με δύο εντός έδρας αναμετρήσεις. Αντίθετα οι Πράσινοι αγωνίζονται στη Βιτόρια με τη Μπασκόνια την Τρίτη (12/10) και στη Μαδρίτη, σε ένα ιδιαιτέρως απαιτητικό σετ αγώνων.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-42, 60-64, 79-93.