Μεγάλη νίκη των Νέων του Παναθηναϊκού επί του Αστέρα Τρίπολης

Σε ένα παιχνίδι άκρως ακατάλληλο για καρδιακούς, οι Νέοι του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 3-2 του Αστέρα Τρίπολης με γκολ του Γιώργου Βαγιαννίδη στο 89′. Καλομοίρης και Σερπέζης ήταν οι σκόρερ των δύο πρώτων τερμάτων του Τριφυλλιού.

Οι “πράσινοι” είχαν ένα νωθρό ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν δύο φορές με σουτ του Γλυνού και Τζίμα, ωστόσο αμφότερα κατέληξαν λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, ωστόσο δεν έβρισκαν τρόπο να δημιουργήσουν ευκαιρίες στην πολύ καλά στημένη άμυνα του Αστέρα.

Στο 29ο λεπτό η εδαφική υπεροχή του Τριφυλλιού έφερε το 1-0. Στην εξέλιξη μιας φάσης μετά από κόρνερ, ο Καλομοίρης έκανε μία σέντρα-σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, “κρεμώντας” ουσιαστικά τον τερματοφύλακα του Αστέρα. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοφάριση με τον Άλι να περνάει τον Χριστογεώργο πριν πλασάρει στην κενή εστία.

Η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς, παίρνοντας το προβάδισμα στο 33′ με κεφαλιά του Άλι. Τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το ματς με σουτ του Σερπέζη μέσα από την περιοχή, μετά από πολύ ωραία σέντρα του Ζαγαρίτη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα ακόμη γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ωστόσο το σουτ του Καλομοίρη στο 40′ πέρασε λίγο άουτ, ενώ η κεφαλιά του Σούλτσε στο 41′ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, με το 2-2 να παραμένει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Αστέρα να δίνει χώρο στον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” ήταν αρκετά βελτιωμένοι στο δεύτερο 45λεπτο, κυκλοφόρησαν τη μπάλα και έκλεισαν τον αντίπαλο στο δικό του μισό. Η κεφαλιά του Βαγιαννίδη στο 51′ κατέληξε λίγο άουτ, με την ευκαιρία αυτή να είναι η μόνη “καθαρή” μέχρι το 75ο λεπτό. Στο τελευταίο τέταρτο οι “πράσινοι” πίεσαν περισσότερο για τη νίκη, πάντα με τη μπάλα κάτω στο γνωστό αγωνιστικό του στυλ.

Το φάουλ του Σερπέζη στο 83′ απέκρουσε σε κόρνερ εκπληκτικά στην αριστερή του γωνία ο κίπερ του Αστέρα. Η πίεση τελικά καρποφόρησε στο 89ο λεπτό. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Καραγιάννης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, η άμυνα δεν μπόρεσε να διώξει και στην εξέλιξη ο Βαγιαννίδης έκανε το 3-2.

Μετά από το σημερινό “τρίποντο” ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 28 βαθμούς. Την ίδια ώρα Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι 0-0, αποτέλεσμα που φέρνει τον ΠΑΟΚ στους 30, ωστόσο το Τριφύλλι έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σπίνος, Σαντικάι, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος, Ηλιάδης (63′ Μαυρουδής), Σερπέζης, Καλομοίρης (75′ Καρβούνης), Σαμαράς (63′ Καραγιάννης), Σούλτσε (90′ Νιάρχος)