Μίλαν-Παναθηναϊκός 2-1: Θέλει δουλειά…

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ανέτοιμος στην πρόβα τζενεράλε, μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, χάνοντας με 2-1 από τη Μίλαν. Πολλά κενά στη άμυνα του Τριφυλλιού για ακόμη μια φορά, σκόρερ ο Ιωαννίδης στο 77′ μειώνοντας για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Του Αργύρη Ντέμου

Οι Πράσινοι βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ σε ακόμη ένα ματς, χωρίς προηγουμένως να έχουν απειληθεί. Στο 16’ ο Τομόρι με μία μεγάλη μπαλιά, βρήκε τον Ζιρού στην πλάτη της άμυνας των Πράσινων που ολιγώρησε και ο Γάλλος εκτέλεσε τον Διούδη για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του τελική στο 25’ με τον Μενιάν να μπλοκάρει εύκολα το αδύναμο σουτ του Χατζηγιοβάνη. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ρέμπιτς βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του Κροάτη πέρασε λίγα μέτρα άουτ, αφού πρώτα κόντραρε στον Βέλεθ.

Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν και δεύτερη φορά. Πάλι ο Ζιρού, πάλι μόνος του, πήρε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής κι έκανε το 2-0.

Η Μίλαν λίγο έλειψε να κάνει και το 3-0 σε τρεις περιπτώσεις στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 51’ ο Ρέμπιτς και στο 53’ ο Καλάμπρια βρέθηκαν σε θέση βολής μέσα στην περιοχή του Τριφυλλιού, αλλά το 2-0 παρέμεινε. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ζιρού έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι σε τετ α τετ με τον Διούδη, με τους Ιταλούς να πιέζουν ασφυκτικά.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στο 77′ χάρη στο πείσμα του Φώτη Ιωαννίδη. Ο επιθετικός του Τριφυλλιού έκλεψε τη μπάλα από τον Ταταρουσάνου και σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Με τον ρυθμό να πέφτει στα τελευταία λεπτά, το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Μίλαν: Μενιάν (71′ Ταταρουσάνου) Καλάμπρια (71′ Καλούλου) Κιάερ (62′ Μαλντίνι), Τομόρι (62′ Ντίας), Ερναντές (72′ Καστιγιέχο) Σαλεμάκερς (72′ Μπαλό – Τουρέ) Κρούνιτς (83′ Καπόνε), Τονάλι (62′ Ρομανιόλι), Λεάο (62′ Μπενασέρ), Ζιρού (62′ Πομπέγκα), Ρέμπιτς (62′ Γκάμπια)

Παναθηναϊκός: Διούδης (85′ Ξενόπουλος), Κώτσιρας, Βέλεθ (82′ Σάρλια), Σιδεράς, Χουάνκαρ (82′ Χατζηθεοδωρίδης), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (76′ Καρλίτος), Ρούμπεν, Χατζηγιοβάνης (46′ Ενγκμπακοτό), Βιγιαφάνιες (46′ Αγιούμπ), Μακέντα (46′ Ιωαννίδης)