Να “δαμάσει” το τελευταίο 20λεπτό του ΠΑΟΚ…

Τη μέγιστη προσοχή και στα 90 λεπτά αλλά και σε αυτά των καθυστερήσεων, θα πρέπει να δείξει ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος είναι η έννοια του «τα παιχνίδια τελειώνουν μόλις σφυρίξει ο διαιτητής» και η ομάδα του Μπόλονι δεν πρέπει να το παραλείψει.

Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης έχει πέτυχε κάτι τρομερό κόντρα στο Big-5 φέτος σε πρωτάθλημα και play-off. Συγκεκριμένα, έχει αποδείξει πως το τελευταίο 20λεπτο, είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να… χτυπήσει τον αντίπαλο.

Κάποιες φορές κερδίζει, κάποιες όχι, όμως το μόνο σίγουρο είναι, πως κάνει «ροντέο» το ματς. Πιο αναλυτικά, ο ΠΑΟΚ έχει σκοράρει μετά το 70’ στα επτά από τα έντεκα ντέρμπι (!).

Μάλιστα, κόντρα στον Άρη, έχανε με 2-0 στο 87ο λεπτό και μέχρι τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, το είχε γυρίσει σε 2-2. Ακόμα και στη Λεωφόρο, ο Κρμέντσικ σκόραρε στο 84ο λεπτό, μειώνοντας σε 2-1 και βάζοντας «φωτιά» στο ματς.

Τελευταίο παράδειγμα, πάλι κόντρα στην ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική. Με το σκορ στο 2-1 υπέρ του Δικεφάλου, ο Ζίβκοβιτς έκανε το τελικό 3-1 στο 89ο λεπτό, τελειώνοντας το παιχνίδι.