Ο coach Βασίλης Μπρατσιάκος αναλύει στο Trifilara.gr το ματς του “Εξάστερου” με τον Ολυμπιακό

ΕΠΙΚΟ ματς στο ΟΑΚΑ, ένα από τα κορυφαία των τελευταίων ετών σίγουρα, αλλά και ένα από τα κορυφαία της Ευρωλίγκα με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει με 99-93 τον Ολυμπιακό στη παράταση!Ματς διαφήμιση μεταξύ των Ελληνικών ομάδων.

Το ΟΑΚΑ ασφυκτικά γεμάτο στο πρώτο ντέρμπι “αιωνίων” μετά από τις 13/2 και το πάθος του κόσμου του Παναθηναϊκού ξεχείλιζε μετά από ανυπομονησία 296 ημερών.

O Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν, χάρη στους 41 πόντους του μαγικού Τάιρις Ράις! Απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που δεν παρουσιάστηκε απλά αξιόμαχος, αλλά διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη, αλλά έχασε την ευκαιρία να δραπετεύσει νικητής, με χαμένες βολές, αν και ήταν στο +2, 84-86 στα 11΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου .

Στα 3” ο Παπαγιάννης έστειλε τον αγώνα σε έξτρα πεντάλεπτο (86-86 κ.α.) και πλέον οι «πράσινοι» είχαν το μομέντουμ. Ένας αγώνας με ανατροπές, αφού ο Ολυμπιακός ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής στο μεγαλύτερο μέρος, επέστρεψε από το -13 (54-41) και με 18 πόντους του Σπανούλη, αλλά και 5/8 τρίποντα του Πολ έδειξε πολύ σκληρός για να… πεθάνει. Το σίγουρο είναι πως η ελληνική «μάχη γιγάντων», διάρκειας 45 λεπτών, πρόσφερε θέαμα και φάσεις στο ευρωπαϊκό φίλαθλο κοινό που θα θυμούνται για καιρό…

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη του Παναθηναϊκού που έφτασε τις 8 νίκες σε 12 αγωνιστικές στη Euroleague, ενώ ο Ολυμπιακός μετά από δύο διαδοχικές ήττες υπέστη την 7η ήττα στο σύνολο στη διοργάνωση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη, ενώ ο Ολυμπιακός είχε στη σύνθεση του τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Το παιχνίδι βρήκε τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στο inside game στα πρώτα λεπτά. έχοντας παράλληλα δώσει βάρος στην άμυνα στην περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός είχε ένα μίνι προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, όντας μπροστά με 10-13, όμως ο Παπαπέτρου άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει στροφές, με τον φόργουορντ του “τριφυλλιού” να βοηθά στα επιθετικά ριμπάουντ και να κάνει τη μίνι ανατροπή.

Ο Ράις και ο Μήτογλου άλλαξαν το μομέντουμ, πήραν την μπαγκέτα από τον Παπαπέτρου (πέτυχε έξι σερί πόντους από το 6′ μέχρι το 9′), για να δώσουν στο τριφύλλι τη δυνατότητα να πάρει μικρό προβάδισμα (18-17).

Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ προσέφερε πολλά περισσότερα σε σχέση με τον Φρεντέτ (μπήκε αγχωμένος στο παιχνίδι, είχε 0/3 σουτ στο ημίχρονο), έβαλε τα τέσσερα πρώτα σουτ που πήρε και οδήγησε την ομάδα του Ρικ Πιτίνο στο +8 (33-25 στο 14′), σε σημείο που ο Σπανούλης απουσίαζε από το παρκέ.

Ο Κεμζούρα κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, επανέφερε στο παρκέ τα “βαριά χαρτιά” του ( Σπανούλης, Μιλουτίνοβ), κι οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν. Μέσα από το πικ εν ρολ βρήκαν μαζεμένους και έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (33-32 στο 16′), μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά. Από την στιγμή όμως που δεν εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ που πήγε να διαμορφωθεί υπέρ τους, η πλάστιγγα έγειρε ξανά υπέρ των πρασίνων.

Πάλι με τον Ράις να πηγαίνει σε προσωπικές φάσεις και να τιμωρεί τους κοντούς του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με +7 (46-39). Ήταν άλλωστε ο μοναδικός πράσινος που σκόραρε από μακριά (3/5), την ώρα που όλοι οι άλλοι σημάδευαν μονίμως το σίδερο (0/6).Όσο για τον Ολυμπιακό; Όλα ξεκινούσαν και τελείωναν στις εμπνεύσεις και τις αποφάσεις του αρχηγού του, ο οποίος πρόλαβε σε 14’01” να προσφέρει 9 πόντους και 2 ασίστ.

Το β’ ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να παίρνει σημαντικές βοήθειες από τον ΝτεΣόν Τόμας, με τον Αμερικανό να βοηθά ουσιαστικά την ομάδα του και η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε σε διψήφια νούμερα, ενώ το τρίποντο του Φριντέτ έκανε το 54-41. Το τάιμ άουτ του Κεμζούρα λειτούργησε ευεργετικά για τον Ολυμπιακό, με τον Μιλουτίνοφ να μειώνει τη διαφορά στους 9 (54-45).

Επίσης ο Σπανουλης κατέβασε τον ρυθμό, πάσαρε έγκαιρα και έδωσε τη δυνατότητα στους συμπαίκτες του να πάρουν ελεύθερα σουτ. Με τον Τσέρι να κάνει τη διαφορά στην άμυνα και το δίδυμο των Μπόλντγουιν – Πολ να σκοράρει με συνέπεια, το παιχνίδι γύρισε γρήγορα. Με τρίποντο του δεύτερου μάλιστα, ο Ολυμπιακός όχι μόνο γύρισε, αλλά πήρε το προβάδισμα κιόλας (63-64) με το “καλησπέρα” της τέταρτης περιόδου.

Πάνω στο σημείο όμως, που οι “ερυθρόλευκοι” αναθάρρησαν και βρήκαν ρυθμό, ο Ράις έβαλε τέσσερα σερί σουτ (τρία τρίποντα κι ένα δίποντο), για να “χτίσει” το +8 (74-66) του Παναθηναϊκού με 6’56” για το τέλος. Ο Κεμζούρα κάλεσε τάιμ άουτ, κι οι παίκτες του γύρισαν έτοιμοι για να κάνουν ακόμη μία ανατροπή. Ο Πολ πήρε το όπλο του, έβαλε μαζεμένα σουτ κι ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 (81-84) με τρία λεπτά για το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 83-83, όμως το συγκρότημα του Κεμζούρα απέκτησε ξανά το προβάδισμα με 84-86. Οι «πράσινοι» είχαν την τελευταία επίθεση και ο Παπαγιάννης με χουκ έκανε το 86-86, 3” πριν τη λήξη. Έκτοτε, ακολούθησε τάιμ άουτ του Ολυμπιακού, ο οποίος έκανε λάθος επαναφορά με τις δύο ομάδες να οδηγούνται σε παράταση.

Το ξεκίνημα του 5λεπτο της παράτασης βρήκε τον Ράις να τρέχει ένα δικό του σερί 5-0 και μάλιστα ευστοχώντας σε ένα τρίποντο από τα 8 μέτρα, όμως ο Ολυμπιακός έβρισκε απαντήσεις, με αποτέλεσμα να πάρει και πάλι προβάδισμα με 89-91.

Η αστοχία των “ερυθρολεύκων” άρχισε να κάνει επικίνδυνα πλέον την εμφάνιση της, την ώρα που ο Ράις με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 96-91, με το ΟΑΚΑ να παίρνει πλέον για τα καλά φωτιά. Το λέι απ του Παπανικολάου έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, για να ακολουθήσει η μία εύστοχη βολή του Παπαγιάννη, που επί της ουσίας έγειρε το παιχνίδι προς την πλευρά του Παναθηναϊκού, με τον Τόμας να κάνει το τελικό 99-93.

ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ

H ομάδα του Ρικ Πιτίνο εκμεταλλεύτηκε το δυνατό της σημείο και με όπλο τα… ξεσπάσματα στην επίθεση επέβαλλε σε συνολική εικόνα τον ρυθμό της. Σε αυτό συντέλεσε φυσικά ο καταπληκτικός Ταιρίς Ράις, που “διέλυσε” κάθε αμυντικό πλάνο των φιλοξενούμενων με 41 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και σουτ που «έκοβαν» στη μέση κάθε προσπάθεια επιστροφής του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες ήταν διαβασμένοι και τα plays τους είχαν λογική, κάτι που αποτυπώθηκε και στο παρκέ, αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σταθερά καλοί και πάλεψαν μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα σε αρκετές περιπτώσεις στη τέταρτη περίοδο, ενώ θα μπορούσε να φύγει με το διπλό αν ο Μπόλντγουιν έκανε φάουλ στον Παπαγιάννη πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η ποιότητα του Ράις έγειρε πάντως την πλάστιγγα υπέρ των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης, που είχαν… κλασικά σε καλό βράδυ και τους ΝτεΣόν Τόμας (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ιωάννη Παπαπέτρου (11 πόντοι). Άστοχος αλλά θετικός ο Νικ Καλάθης (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), πάλεψαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι Νίκολα Μιλουτίνοφ (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Βασίλης Σπανούλης (18 πόντοι, 5 ασίστ) και Μπράντον Πολ (17 πόντοι με 5/8 τρίποντα).

Υ.Γ.1 ΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΠΙΤΙΝΟ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝΕ ΡΙΞΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ.

Υ.Γ.2 ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ ΚΑΛΑΘΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΨΥΧΟΛΟΓΗΤΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΣΟΥΤ ΤΡΙΩΝ ΠΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ

Υ.Γ.3 Σε ένα παιχνίδι που κρίνεται στο έξτρα πεντάλεπτο, όσα κάνουν οι παίκτες από την γραμμή παίζει σημαντικό ρόλο. Οι πράσινοι είχαν 19/22 στις βολές, ενώ οι ερυθρόλευκοι σούταραν με 20/31 από την γραμμή.

Υ.Γ.4 Όλοι κερδισμένοι σήμερα. Το ελληνικό μπάσκετ μέσα από το ντέρμπι τράβηξε πάλι την προσοχή και βλέμματα θαυμασμού.

Ο Παναθηναϊκός μεγάλος νικητής έκανε το πρέπει πράξη και μπορεί πιο ήρεμος να προχωρήσει στη δύσκολη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός ήταν στο παρκέ. Εμφάνισε χαρακτήρα και μέταλλο μεγάλης ομάδας, προσωπικά δεν το περίμενα, γιατί πίστευα ότι θα λύγιζε στο ΟΑΚΑ, αλλά οι παίκτες του εμφανίστηκαν ατσαλωμένοι, πεισμωμένοι και ο, ίσως, πληγωμένος εγωισμός της ομάδας τους έδωσε τα παραπάνω χαρακτηριστικά!