Ο κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο «Τ»: Έχασε από τον… ανύπαρκτο!

Ήττα…για τον αγνώριστο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» με πολλά «νεκρά διαστήματα» απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, δεν έπαιξαν καθόλου καλή άμυνα, άφησαν τους Σέρβους να σκοράρουν με κάθε τρόπο και «πληγώθηκαν» από την ασύλληπτη παράσταση του Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους (16π. στην 4η περίοδο).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν να προηγούνται με +11 στο 28′, αλλά η επιλογή του Όντεντ Κάτας να ρίξει σε εκείνο το διάστημα τη second unit του «στοίχισε» στον Παναθηναϊκό, με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με το… διαστημικό 18-0. Στην ουσία, οι Σέρβοι έκαναν τη δουλειά τους, σούταραν με καλά ποσοστά και έφυγαν δίκαια με το διπλό από την Αθήνα. Να σημειωθεί πως στο 32′ ο Ισραηλινός προπονητής αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, ολοκληρώνοντας έτσι ένα κακό βράδυ για τον ίδιο.

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν με διαφορά ο κορυφαίος των γηπεδούχων (21π., 3ρ., 4ασ.) και ένας από τους… ελάχιστους που έπαιζαν άμυνα, φτάνοντας στα 7 (!) κλεψίματα. Διψήφιοι ήταν και οι Μάριο Χεζόνια (15π – δεν βοηθήθηκε από τους συμπαίκτες του), Ιωάννης Παπαπέτρου (14π – κακές επιλογές στην επίθεση ) , Γιώργος Παπαγιάννης (14π., 8ρ.- τον εκθέτουν στην PNR άμυνα ,οι αλλαγές ). Όμως, η συνολική εικόνα των γηπεδούχων ήταν πολύ κατώτερη των περιστάσεων και του επιπέδου της Euroleague.

Φυσικά, MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λόιντ, που… σταμάτησε στους 27π. (συν 4ρ. και 5ασ.) και έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα του «τριφυλλιού», ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Κόρεϊ Ουόλντεν (14π.).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα τρίποντα του Σαντ-Ρος και οι άμυνες του Παπαγιάννη ήταν τα στοιχεία που έδωσαν momentum στον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 9-0! Ο Κάτας εμπιστεύτηκε και πάλι «ψηλό σχήμα» με Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Ουάιτ και Παπαγιάννη αλλά μετά το πρώτο «ανακάτεμα» του Ράντονιτς, ο Ερυθρός Αστέρας πίεσε περισσότερο στην άμυνα και μετά το 14-7 του 6′ μείωσε σε 20-17 πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-17). Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλά ποσοστά με 3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές ενώ ο Αστέρας 6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 2/2 βολές. Ο Μήτογλου έδινε μάχες στο ζωγραφιστό, αλλά από τη στιγμή που δεν υπήρχε διάθεση στην άμυνα ήταν… θέμα χρόνου να αλλάξει και η εικόνα του αγώνα, Όπως και έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το δίδυμο Λόιντ-Ουόλντεν «χτύπησε» τους «πράσινους» στην άμυνα με τις αλλαγές και με προσωπικές ενέργειες έβρισκαν με χαρακτηριστική ευκολία το δρόμο για το καλάθι. Ο Νοκό τους συμπλήρωνε ιδανικά το διάστημα που ο Παπαγιάννης ήταν στον πάγκο για κάποιες ανάσες και… κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 37-36 έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 20-13 μέχρι το 17′. Στο πρώτο ημίχρονο (40-40) ο Χεζόνια δεν βοήθησε στην επίθεση έχοντας 2 πόντους με 0/3 σουτ και 2/2 βολές και είχαν ξεχωρίσει οι Σαντ-Ρος (11π., 4ασ., 3ριμπ., 2κλ., 2λ.) και Μήτογλου (9π., 2/3δίπ., 5/5β.)

Για τον Ερυθρό Αστέρα που έκλεισε το πρώτο μισό του ματς με 14/22 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 λάθη, ο Λόιντ είχε 9 πόντους (3/5δίπ., 1/2τρ.) ενώ ακολούθησαν οι Κούζμιτς (7π.), Νοκό (6π.) και Ουόλντεν (5π.)

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι «πράσινοι» είχαν μείνει στα… αποδυτήρια, καθώς έκαναν μαζεμένα λάθη και επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να βρουν ελεύθερα τρίποντα. Εκείνος «παρών» ήταν ο Παπαγιάννης, που με 6π. σε εκείνο το διάστημα κρατούσε την ομάδα του (46-48 στο 24′). Ωστόσο, το τρίποντο του Χεζόνια στο τέλος μια «σκοτωμένης» επίθεσης ήταν το… ξυπνητήρι για τον Παναθηναϊκό. Έπειτα από διαδοχικές κακές σερβικές επιλογές και ένα παρατεταμένο σόου του «PapaG», η ελληνική ομάδα πήρε ξανά τα ηνία (56-48 στο 26′). Μάλιστα, η «βόμβα» του Κροάτη έστειλε το σερί των γηπεδούχων στο 15-0 και την ομάδα του Κάτας σε διψήφιο προβάδισμα (59-48 στο 28′). Όμως, μέσα σε ένα δίλεπτο ο Παναθηναϊκός τα… θαλάσσωσε με τον Κάτας να βάζει τη second unit, ο Ουόλντεν έκανε «πάρτι» και με ένα προσωπικό 7-0 σερί έβαλε ξανά «φωτιά» στον αγώνα (59-56). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, το μπλακ άουτ του «τριφυλλιού» και οι 4/4 βολές του Ερυθρού Αστέρα άλλαξαν εκ νέου χέρια στο προβάδισμα (59-60 στο 30′). Έτσι, το +11 στο 28′ έγινε… -1 στο 30′.

Το τρομερό σερί του Ερυθρού Αστέρα έφτασε το 18-0 (6-0 στην 4η περίοδο, 59-66 στο 32′) και οι διαιτητές έδειξαν στον Κάτας τον δρόμο για τα αποδυτήρια μετά τη 2η τεχνική ποινή του. Πάντως, ο Ισραηλινός είχε δίκιο που φώναζε, καθώς ο Λόιντ είχε κάνει μπρος – πίσω, σε μια φάση που τον πίεζε ο Μποχωρίδης. Τελικά το σερί αυτό διέκοψε ο Σαντ Ρος, με ένα δύσκολο γκολ – φάουλ (62-66) και το τρίποντο του Παπαπέτρου επανέφερε τους «πράσινους» στο ματς (65-66 στο 34′). Μετά το τάιμ άουτ του Ράντονιτς ο Λόιντ με ένα προσωπικό 5-0 διαμόρφωσε το 65-71 και ο ίδιος «έγραψε» τόσο το 67-73, όσο και το 67-75 στο 37′, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο ο ασταμάτητος Αμερικανός μετρούσε 20 πόντους. Με… ηρωικά τρίπονα των Παπαπέτρου – Χεζόνια οι πρωταθλητές Ελλάδας θέλησαν να κρατηθούν στο ματς κόντρα στη ροή της περιόδου (73-77 στο 38′) και η σπουδαία άμυνα του Σαντ Ρος τους έδωσε μια κρίσιμη κατοχή. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντόμπριτς έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον «Πάπι» και ο αρχηγός με 2/2β. έστειλε την ομάδα του στο -2 (75-77). Ο ίδιος έφερε και το ματς στον πόντο με 100” στο ρολόι και 1/2β. (76-77). Ο εκπληκτικός Λόιντ ήταν και πάλι εκεί για να κάνει με λέι απ το 76-79, όμως ο Σαντ Ρος με το 4ο τρίποντό του ισοφάρισε σε 79-79 στο 39′. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να παίξει μια άμυνα, αλλά ο Λόιντ τον «πυροβόλησε» με σουτ έξω από τα 6,75μ. (79-82 με 14π. του στο 4ο δεκάλεπτο). Στην επόμενη φάση το σουτ του Λευτέρη Μποχωρίδη βρήκε σίδερο και οι Σέρβοι «κλείδωσαν» το διπλό (82-86).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Ρόσι – Αλιάγκα….Τραγικοί για ένα ακόμη βράδυ..! Κανένας σεβασμός ..πια..στην πιο επιτυχημένη ομάδα της διοργάνωσης ! Πέρα της τραγικής εμφάνισης του Παναθηναικού…είχε και τους γκρι…απέναντι του..!!

👉 Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε το «κενό» διάστημα του Παναθηναϊκού και γύρισε όλο το ματς. Εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα με 22/32 και αλάνθαστοι οι παίκτες του Ράντοβιτς από τις βολές (15/15). Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Ερυθρό Αστέρα έχοντας 27 πόντους με 7/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής …. Ο Κόρεϊ Ουόλντεν έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης του Ερυθρού Αστέρα έχοντας συνολικά 14 πόντους με 3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές και 3 ασίστ. Παίκτης κλειδί ο Σιμόνοβιτς με 8 πόντους (οι πέντε τελευταίοι του σε κρίσιμα σημεία με δύσκολα σουτ) και 5 ριμπάουντ.

👉Κακό ματς από Μποχωρίδη, Μακ, ενώ ο Μπέντιλ είτε μπήκε στο ματς, είτε όχι, κανείς δεν το(ν) κατάλαβε.

👉Άλλη μία κακή εμφάνιση από τον Μακ. Στην άμυνα δεν βοήθησε καθόλου, στην επίθεση κινήθηκε σε ρηχά νερά (2π., 2ασ., 1λ.) και για ακόμα μία φορά δεν πρόσφερε με το παιχνίδι του στο «τριφύλλι».

👉 Δύο χρόνια χωρίς τον Θανάση Γιαννακόπουλο….Τι θα έλεγε άραγε σήμερα….!! Στην σέντρα θα είχε φτάσει …για να γυρίσει τούμπα το ματς…!! Παύλος και Θανάσης …πραγματικά …τεράστια η απώλεια τους !!!

👉 Προπονητές που μπορούν να σχεδιάσουν ένα παιχνίδι στον πίνακα, υπάρχουν με το κιλό. Αυτοί που νικούν, μπαίνουν μες στην ψυχή του παίκτη και τον ξεσηκώνουν.